SBS sonuçları açıklandı

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının, açıklandığı bildirildi.

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) açıklandı.

* SBS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, OYP sıralamasına göre, birinciliği İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulundan Cansu Güngör, Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulundan Yahya Ertuğrul Geçkil, Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulundan Melih Altay 500'er puan ile birinciliği paylaştı.

İkinci, 499.253 puan ile Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlköğretim Okulundan Burak Şahinoğlu olurken, üçüncülüğü Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulundan Hatice Nur Eken, Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulundan Merve Özzorlu, Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulundan Cansu Yavaşcaoğlu, İstanbul Kadıköy Özel Atacan İlköğretim Okulundan Nur Sena Çağatay 498.500 puanla paylaştı.

Adaylar, sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) ''http://www.meb.gov.tr'', ve ''http://e-Okul.meb.gov.tr'' adreslerinden öğrenebilecek.

978 BİN 61 ÖĞRENCİ, 196 PUAN BARAJINI GEÇEREK TERCİH YAPMA HAKKINI ELDE ETTİ

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre, 978 bin 61 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde etti.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, OYP'nin öğrencileri ilköğretim 7. ve 8. sınıflarda aldıkları ''SBS'' ve ''Yılsonu Başarı Puanları''nın kılavuzda belirtilen hesaplama biçimine uygun olarak hesaplanarak elde edildiği hatırlatıldı. Açıklamada, daha önce sistemde yer alan ''Davranış Puanı''nın yargı tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle değerlendirme dışında tutulduğu belirtildi.

OYP'nin sisteme yeni geçilmiş olması sebebiyle öğrencilerin iki yıllık performanslarını yansıttığının ifade edildiği açıklamada, bu yıldan sonra üç yıllık performansın değerlendirmeleri ile puan hesaplamasının yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, ''Özellikle daha sonra açıklanacak olan 6. ve 7. sınıf SBS puanları öğrencilerimizin bir sonraki yıllarında başarılarının artırılması için önemli bir veri olarak görülmelidir'' denildi. Öğretmenler ve veliler öğrencilerin SBS sonuçlarının detayını e-okul sisteminden görebilecek.

OYP'den 196 ve daha üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden öğrencilerin velileri, 13 Temmuz 2009 Pazartesi gününden itibaren 17 Temmuz akşamına kadar, ''http://www.meb.gov.tr'', ''http://oges.meb.gov.tr'' veya ''http://e-Okul.meb.gov.tr'' adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak bir defalık 12 okul tercihi yapacak.

2. Yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işleminde de aynı tercihler geçerli olacak. Bu puanlarla Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Anadolu Öğretmen, Anadolu İmam-Hatip, Anadolu Sağlık ve Sağlık Meslek, Adalet Meslek, Anadolu Tarım ve Tarım Meslek, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek liselerine, Özel Fen, Anadolu Lisesi Programı uygulayan Özel Liseler ile Özel Meslek Liseleri ve Özel Fen ve Teknoloji Lisesine yerleştirme yapılacak.

Açıklamada, ''tercihlerin yetenek, puan, kontenjan sayısı ve mesafeler dikkate alınarak yapılmasının yararlı görüldüğü'' de belirtildi.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 24 TEMMUZ'DA

Tercihlere göre yapılacak olan yerleştirme sonuçları 24 Temmuz 2009 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinde yayımlanacak. 1. yerleştirme sonrası 2. yerleştirme işlemi 15 Ağustos 2009 tarihinde, tercihinde yükselme işlemi ise 1 Eylül 2009 tarihinde yapılacak. Bakanlık, yapılacak olan 3 ayrı yerleştirme işlemi sonrasında kontenjanların tamamının doldurulmasının hedeflendiğini bildirdi.

8. SINIFTAN 1 MİLYON ÖĞRENCİ SINAVA KATILDI

Açıklamada sınav ile ilgili sayısal verilere de yer verildi. Buna göre, bu yıl 6. sınıflarda 1 milyon 6 bin 52 öğrenci, 7. sınıflarda 1 milyon 29 bin 109 öğrenci, 8. sınıflarda 1 milyon 11 bin 211 öğrenci sınava katıldı.
Bütün soruları doğru yapan 67 öğrenciden 61'i geçen yıl 7. sınıf SBS'de de bütün soruları doğru yaparak tam puan almıştı.

Açıklamada, ''Ancak 5 öğrenci hem geçen yıl hem de bu yıl bütün soruları doğru cevaplandırmıştır. Yılsonu Başarı Puanları da değerlendirmeye katılarak oluşturulan sınıf puanlarına dayalı olarak ortaya çıkan Ortaöğretime Yerleştirme Puanı sonucuna göre 978 bin 61 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde etmişlerdir'' denildi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

OYP sıralamasına göre, 500 tam puan alarak birinciliği İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulundan Cansu Güngör, Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulundan Yahya Ertuğrul Geçkil, Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulundan Melih Altay paylaştı. Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlköğretim Okulundan Burak Şahinoğlu ise 499.253 puanla ikinci oldu.

Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulundan Hatice Nur Eken, Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulundan Merve Özzorlu, Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulundan Cansu Yavaşcaoğlu, İstanbul Kadıköy Özel Atacan İlköğretim Okulundan Nur Sena Çağatay da 498.500 puan alarak üçüncü oldular.

SBS'DE 3. OLAN YAVAŞCAOĞLU: ROBERT KOLEJİ YA DA İSTANBUL ERKEK LİSESİ'NDE
ÖĞRENİM GÖRMEK İSTİYORUM


İlköğretim 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sıralamasına göre üçüncülüğü paylaşan Cansu Yavaşcaoğlu, Robert Koleji ya da İstanbul Erkek Lisesi'nde öğrenim görmek istediğini söyledi.

Muğla'da anne ve babasıyla tatil yapan Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu öğrencisi Cansu Yavaşcaoğlu, AA muhabirine, çok çalışarak değil, planlı çalışarak başarıya ulaştığını belirtti. Eksikliklerini belirleyerek, onların üzerinde yoğunlaştığını ifade eden Yavaşcaoğlu, şöyle konuştu:

''Çok mutluyum. Hedeflerime ulaşma konusunda önemli bir başarı elde ettim. Robert Koleji ya da İstanbul Erkek Lisesi'nde öğrenim görmek istiyorum. Başarmak çok güzel bir duyguymuş. Ailemle birlikte tatildeyim. Sonuçla beraber mutluluğum ikiye, üçe katlandı. Üniversitede uluslararası ilişkiler ya da babam gibi psikiyatri alanında eğitim almak istiyorum. İnsanın öncelikle ne istediğini belirlemesi lazım. Ayrıca, herkesin kendisine göre bir çalışma temposu ve buna göre bir program oluşturması gerekiyor. Ben eksikliklerimin neler olduğunu biliyordum. Bunların üzerinde yoğunlaşma bana başarıyı getirdi.''

Kendisinden desteklerini esirgemeyen ailesine ve öğretmenlerine teşekkür eden Cansu Yavaşcaoğlu, düzenli ve verimli bir çalışmanın sonucunda herkesin hedefine ulaşabileceğini vurguladı.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Can (47) ile anestezi uzmanı Doç. Dr. Belgin Yavaşcaoğlu da (45) tek çocukları olan Cansu'ya başından beri güvendiklerini ve inandıklarını dile getirerek, sınavda üçüncülüğü paylaşmasının da kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

SINAVDA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ PAYLAŞAN HATİCE NUR EKEN'İN HEDEFİ GALATASARAY LİSESİ

Açıklanan Ortaöğretim Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre üçüncülüğü paylaşan Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulu öğrencisi Hatice Nur Eken, sevincini ailesi ve öğretmenleriyle paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, 498.500 puanla üçüncülüğü paylaştığı bildirilen Hatice Nur Eken, sonuçların açıklanmasıyla birlikte, doktor annesi Aynur Eken ile Özel Çukurova Bilfen Okullarına geldi.

Sevincini ailesi ve öğretmenleriyle paylaşan Hatice Nur Eken, AA muhabirine, soruların tamamına doğru cevap verdiğini, ancak geçen yıl yapılan sınavda Fen bilgisinden bir soruyu yapamadığı için ortalama alınarak yapılan hesaplama nedeniyle üçüncülüğü paylaşmakla yetinmek zorunda kaldığını söyledi.

Derslerine her zaman düzenli çalıştığını, önceliklerini belirleyerek program yaptığını anlatan Hatice Nur Eken, sosyal aktiviteleri de ihmal etmediğini, bunun başarısında önemli etkenlerden birisi olduğunu ifade ederek, kendisine destek olan ailesine ve tüm öğretmenlerine teşekkür etti.

Fatma Nur Eken, hedefinin ise Galatasaray Lisesinde okumak olduğunu bildirdi. Okulun Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Kocaöz ise hiçbir başarının tesadüf olmadığını, okullarında uyguladıkları yapılandırmacı eğitim modelinin bu sonucu getirdiğini söyledi.

Kocaöz, Hatice Nur Eken'in Türkiye üçüncülüğünü paylaşmanın yanı sıra Adana il genelinde de birinci olduğuna dikkati çekti. Okulun İlköğretim Müdürü Cihangir Kabalcı ise alınan sonucun okullarının sürekli olarak değişime, yeniliğe ve okumaya ne kadar önem verdiğini gösterdiğini belirtti. Kabalcı, yine 8. sınıf öğrencileri İzel Gürbüz'ün de Adana ikincisi olduğunu ifade ederek, öğrencileriyle gurur duyduklarını söyledi.

SBS ÜÇÜNCÜSÜ MERVE ÖZZORLU: BAŞARIMI, DÜZENLİ ÇALIŞMAMA VE ANNEMİN DESTEĞİNE BORÇLUYUM

Seviye Belirleme Sınavı'nda Türkiye üçüncülüğü derecesini paylaşan Gaziantepli Merve Özzorlu, başarısını, düzenli ders çalışmasına ve hedefe odaklanmasına borçlu olduğunu söyledi.

Gaziantep Özel Kolej Vakfı öğrencisi Merve Özzorlu (15), sevincini annesi ve öğretmenleriyle paylaştı. Başarısını, düzenli ders çalışmasına ve başarıya odaklanmasına borçlu olduğunu anlatan Merve Özzorlu, "Açıkçası böyle bir derece benim için de sürpriz oldu. Çok sevindim ve hala çok heyecanlıyım" dedi.

Düzenli ders çalışmanın yanında, değişik sosyal aktivitelere de zaman zaman katıldığını anlatan Özzorlu, "Ancak ders her zaman önde geldi. Annem ve okulumun başarıda büyük katkısı var. Özellikle annemin verdiği psikolojik destek başarımda önemli rol oynadı. Gaziantep adına Türkiye üçüncülüğü elde etmek ayrı bir gurur veriyor. " diye konuştu. Özzorlu, Ankara Fen Lisesi'ni tercih edeceğini sözlerine ekledi.

Kızının başarısı için her türlü desteği verdiğini anlatan Mine Hacıoğlu da, "Ona her zaman iyi çalışmaya adapte etmeye çalıştık. Onu psikolojik olarak hazırladım. Bazı kötü geçen sınavlarında, ilerdeki sınavlarının daha iyi geçeceğini söyleyerek motivasyonunu sürekli yüksek tuttum. Kızımın elde ettiği başarıdan ötürü çok mutluyum" şeklinde konuştu.

Gaziantep Kolej Vakfı İlköğretim Müdürü Fevzi Gürsel ise Merve Özzorlu'nun başarısının hem kendilerine hem de Gaziantep camiasına büyük bir mutluluk yaşattığını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN