Van ve Muş'ta sel

Van'ın Özalp ve Saray ilçelerinde, Muş'ta da merkeze bağlı Akpınar köyünde etkili olan sağanak yağışın ardından bazı ev, iş yeri ve tarım arazileri su altında kaldı.

Van'ın Özalp ve Saray ilçelerinde meydana gelen sel, bazı ev, iş yeri ve tarım arazilerinin zarar görmesine neden oldu.

Özalp ilçe merkezinden geçen Emek Deresi, yoğun yağışın ardından taştı. Derenin taşması sonucunda 8 iş yeri ve 20 Temmuz İlköğretim Okulunun bahçesi su altında kaldı. Vatandaşlar ve okul çalışanları, kendi imkanlarıyla suyu tahliye etti.

Özalp Kaymakamı Hüseyin Demirbaş, sel nedeniyle 8 iş yerinde maddi hasar oluştuğunu, konuyla ilgili hasar tespit çalışmasına başlandığını bildirdi.

Bu arada, Özalp içme suyu ana hattında meydana gelen hasar yüzünden de ilçeye su verilemiyor. Saray ilçesinde ise yağışın ardından meydana gelen selde 5 ev ile 10 ahır kullanılamaz hale geldi. Çaybağı, Baltepe, Zincirkıran ve Keçikayası köylerinde yüzlerce dönüm ekili tarım arazisi, su altında kaldı.

Selin, Çaybağı köyüne taşıdığı kaya parçaları, Van Özel İdaresine ait iş makineleriyle temizlendi. Bu arada, Baltepe ile Örenburç köyleri arasındaki yolda sel nedeniyle meydana gelen göçük nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Öte yandan, Van Valiliğince oluşturulan Hasar Tespit Komisyonu üyeleri bölgedeki köylerde çalışma yapıyor.

MUŞ'TA MERKEZE BAĞLI AKPINAR KÖYÜNDE BAZI EVLER VE ARAZİLER SULAR ALTINDA KALDI

Muş'ta merkeze bağlı Akpınar köyünde etkili olan sağanak yağışın ardından bazı evler ve ekili araziler sular altında kaldı.

Akpınar köyünde, dün gece geç saatlerde etkili olan sağanak yağışın ardında su taşkını meydana geldi. Köyde, 20 ev ile birlikte buğday, yonca ve sebze ekili bazı tarım arazileri sular altında kaldı. Köyün üst tarafındaki dağlık bölgeden yağmur suyu ile kopan çamur ve taşlarla kaplanan tarım arazilerindeki ekili ürünün zarar gördüğü belirtildi.

Köy Muhtarı İsmail Akar, yaklaşık 1.5 saat aralıksız süren yağışın ardından, dolunun da etkili olduğunu, özellikle buğday tarlalarının çamur deryasına dönüştüğünü söyledi. Akar, Tarım İl Müdürlüğüne hasar tespiti için müracaat ettiklerini bildirdi.

BİZE ULAŞIN