"2 haftada 12 çocuk öldü"

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Şubesi, Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde bebek ölümleri yaşandığını öne sürdü.

Sendikadan yapılan açıklamada, geçmişte Ankara'da Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'nde yaşanan bebek ölümlerinin Şanlıurfa'da da görüldüğü öne sürüldü.

Son 12 günde, Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde yaşanan bebek ölümlerine bakıldığında hepsinin tanısında ''tanımlanmamış bir nedenle'' ibaresinin yer aldığının iddia edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bununla birlikte hastanenin yeni doğan biriminin hasta kabulü yapmaması ve mevcut hastaların diğer hastanelere sevk edilmesi akıllara, hastane enfeksiyonu olabilir mi sorusunu getirmektedir. Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde bebek ölümleri yaşanıyor. Sendikamız tarafından oluşturulan bir komisyon ile hastanede bebek ölümlerinin takipçisi olacağız.''

VALİ OKUTAN

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise Tarım İl Müdürlüğü'nde katıldığı bir toplantının ardından gazetecilerin, iki hafta içinde 12 çocuğun bu nedenle öldüğüne ilişkin iddialarla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Konunun dün de kendisine iletildiğini ve sayının 4 olarak ifade edildiğini anlatan Okutan, şunları kaydetti:
''Bugün sayı 12 deniyor. Arkadaşlarımızla birlikte konuyu araştırdık. Kesinlikle enfeksiyona bağlı bir ölüm yok. Geçen hafta 2 çocuğumuz prematüre doğduğu ve organ gelişimlerini tamamlayamadığı için ölmüş. Yalnız şöyle bir şey var. Havalar sıcak olunca enfeksiyona yönelik ek önlemlerimiz var. Belki buradan kaynaklanan bir yanlış anlaşılma olabilir.''

BİZE ULAŞIN