Bu film kıyameti koparacak

Felaket filmlerinin yönetmeni Roland Emmerich, Kasım'da vizyona girecek olan 2012 filminde, dünyanın sonunu getiren öyküyü anlatacak. Film, Marduk gezegeni ile ilgili kehanetten yola çıkıyor

Hollywood, sonunda 'kıyameti kopardı'. Neil Marshall'ın yönettiği ve Türkiye'de gösterime girmeyen Doomsday/Kıyamet Günü'nden sonra insanlığın sonunun pek yakın zamanda sona ereceğini düşündüren Kurtuluş Günü, Yarından Sonra gibi felaket filmleri çeken yönetmen Roland Emmerich de, maya takviminin 2012'de sona ermesinden feyz alarak 2012 adlı bir film çekti. Film küresel bir felaketin insanlığın sonunu nasıl getirdiğini anlatıyor ve kıyametten kurtulanların macerasını destansı bir şekilde aktarıyor. Dev dalgaların büyük dağları aştığı, şiddetli depremlerin büyük şehirleri yıktığı, karaların sulara gömüldüğü film, 13 Kasım'da vizyona girecek. Filmin oyuncu kadrosu da sağlam. Felaketin kahramanlarını John Cusack, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet, Oliver Platt, Thandie Newton, Danny Glover ve Woody Harrelson gibi kalburüstü oyuncular canlandıracak. Aslında 2012'de dünyanın sonunun geleceği ya da büyük bir felaketin yaşanacağı meselesi yeni değil. Rivayetlere göre, Marduk gezegeninin, yörüngesinin uzunluğu nedeniyle ancak 3 bin 600 yılda bir dünyayı ziyaret edebildiğine inanılıyor. Sümerler tarafından 'Nibiru' olarak adlandırılan gezegenin, bugüne kadar sadece 1983 yılında IRAS kızılötesi teleskopu sayesinde görülebildiği öne sürülüyor. Maya takvimine göre, 2012 yılında dünyaya yakınlaşacak olan Marduk'un, tıpkı 13 bin yıl önce olduğu gibi, dünyaya felaket getireceği yorumları yapılıyor.

HERKES 2012'Yİ BEKLİYOR

Zaten Emmerich filmi 2012'nin tanıtımında da "Tarihte daha önce, hiçbir kültürde, farklı dinde ve bilim insanları ile devletler arasında bir yıl bu kadar belirgin bir şekilde önem taşımamıştır," ibaresi kullanılıyor. Bu arada, filmin You- Tube'daki iki ayrı fragmanını, şu ana kadar 10 milyon 500 bin kişiyi aşkın izleyicinin seyrettiğini de not düşelim.

BİZE ULAŞIN