İşçi ölümlerine protesto

''Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu'' üyeleri, Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde meydana gelen işçi ölümlerini protesto etti.

Tersaneler Bölgesi girişinde toplanan ve ellerinde ''Krizin faturası patronlara'', ''İşten çıkartmalar yasaklansın, işten atılanlar geri alınsın'' yazılı dövizler taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak Tuzla Gemi Endüstrisi Tersanesi önüne kadar yürüdü.

Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, burada yaptığı açıklamada, taşeronlaştırma, kuralsızlaştırma, güvenliksiz ve güvencesiz çalıştırma, uzun çalışma saatleri ve denetimsizlik nedeniyle tersanelerde ölümlerin meydana geldiğini ifade etti.

Son olarak birkaç gün önce Çelik Trans Tersanesi'nde kaynak yaparken hayatını kaybeden Bayram Kütük ile birlikte 9'u bu yıl olmak üzere toplam 127 tersane işçisinin öldüğünü, yüzlercesinin de yaralandığını belirten Dinç, verilere göre, tersanelerde her ay birden fazla işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Cem Dinç, ''Bu şu demek; önümüzdeki aylarda da her ay en az 1 işçi daha ölecek. Bu gidişe 'dur' demek için buradayız'' şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN