Termometreler 63 dereceyi gördü

Sıcak hava dalgasının etkisinde kalan Türkiye, en sıcak günlerini yaşıyor.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık derecelerinde Şanlıurfa güneşte 63 dereceyi görürken, gölgedeki sıcaklık ise 43 dereceye kadar çıktı. Türkiye'nin en sıcak illerinden biri olan Şanlıurfa'da vatandaşlar serinlemek için gölgeye ve havuzlara akın ediyor.

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Şanlıurfa'da havaların aşırı sıcak olması, günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar, 43 dereceye ulaşan çöl sıcaklarından korunmak için ilginç yöntemlere başvuruyor.

Sıcak havadan bunalan kimi vatandaşlar gölgelik alanlarda beklemeyi tercih ederken, kimileri de serinlemek için havuzlara akın ediyor. Çöl sıcaklarından etkilenen küçük yaştaki çocuklar ise kendini su birikintisinin olduğu yerlere atıyor.

Kalp ve tansiyon hastalarının en çok etkilendiği sıcaklara dikkat çeken uzmanlar, Şanlıurfa'da sıcakların da etkisiyle bugünlerde saat 11.00 ve 16.00 saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmasını tavsiye etmiyor. Sıvı tüketiminde ise bol bol su içilmesi ve en çok ayran ile maden suyunun tüketilmesini isteyen uzmanlara göre zorunlu kalınmadığı sürece dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre, hafta sonu aşırı sıcaklar doğuya ilerleyecek, İstanbul ve Ankara 35, İzmir'in 37 dereceyi görebileceği belirtildi. İç Anadolu genelinde de aşırı sıcaklar etkili olacak. Hafta sonu ise Batıda sıcaklık ortalama değerlerine inerken, bu sefer Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde hızla artacak. Hafta sonu Diyarbakır 42, Trabzon 32, Malatya 39 dereceyi görebilecek. Türkiye'nin en sıcak ili Şanlıurfa'da ise gölgedeki sıcaklığın 45 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Termometrelerin güneşte 63 dereceyi gördüğü kentte, küçük çocuklar serinlemek için şehir merkezinde belediyeye ait kavşaklarda kurulan fıskiyeli havuzlarda serinliyor. Bazı vatandaşlar ise serinlemek amacıyla camilerin avlusuna ve cami kapısının önünde günü uyuyarak geçiriyor.

Öte yandan, uyarılar arasında kalp ve tansiyon rahatsızlığı olanların, yaşlı, hamile ve çocukların öğlen saatlerinde güneşin direkt etkisi altında kalmaması konusunda dikkat edilmesi istendi. Uzmanlar, sıcakların da etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucu bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabileceğinden, artan sıvı kaybını önlemenin en kolay yolunun günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesine özen gösterilmesini vurguluyor.

Maden suyu, ayran ve bol su tüketmek sıcak havaların vazgeçilmez içeceği olmasını isteyen uzmanlar, özellikle ayranın hem tuzdan dolayı kaybolan suyu telafi etmesi, hem de zehirlenmelere karşı koruyucu özelliğinden dolayı tercih edilmesine dikkat çekiyor. Günde 5-6 bardak ayran içilmesinde bir sakınca olmadığını ifade eden uzmanlara göre, sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çayları tercih edilecek içecekler arasında gösteriliyor.

BİZE ULAŞIN