Zabıtaya yolsuzluk baskını

Kaçak hafriyat karşılığı rüşvet alan ve çeşitli yollarla haksız kazanç sağlayan zabıtaya operasyon düzenlendi. 29 kişi gözaltına alındı

İstanbul jandarma ekipleri Büyükçekmece'de kaçak hafriyat dökümü yapıldığı ve karşılığında rüşvet alındığı gerekçesiyle yaptığı operasyonda 16 zabıta ile 13 müteahhit ve işadamını gözaltına aldı. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından başta su havzaları ve toprak döküm alanlarına izinsiz hafriyat dökümü yapıldığı şikayetleri üzerine Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'nın talebiyle dün sabah Edirnekapı'da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü'nün de arasında bulunduğu 30 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Jandarma ekipleri Zabıta Müdürlüğü'ne giriş ve çıkışları durdurduktan sonra savcı nezaretinde polisle birlikte arama yaptı. Aramalarda çok sayıda belge ve evrağa el konulurken aralarında zabıta amiri A.Ş. ile 15 zabıta memuru gözaltına alındı. Jandarma, Esenyurt, Şişli ve Beyoğlu gibi ilçelerde ise 13 müteahhit ve işadamını daha gözaltına aldı.

İKİ KAT CEZA KESTİLER
Zabıta memurlarının kaçak döküme izin verip müteahhit ve işadamlarından rüşvet aldıkları ve kaçak döküm yapanlara normalin iki katı ceza keserek haksız kazanç sağladıkları iddia ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı açıklamada İstanbul'daki döküm alanlarına rant gözüyle bakanlar olduğunu belirterek, "Önemli bir çalışma yapıldı. Önceden beri üzerinde takip vardı. Daha önce de istismar konusunda şikayetler vardı ve 3 kişiyi görevden aldık. Bunlar istismara açık noktalar. Jandarma da gereken işlemi yaptı. Gereken kovuşturma yapılacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN