Beyoğlu'nun tarihi mirası canlanıyor

Beyoğlu'nun alameti farikası tarihi binaların cepheleri onarıldı. Anılardaki Beyoğlu'nun yeniden canlandığı proje kapsamında bugüne kadar 4 bin binanın çehres yenilendi

Beyoğlu Belediyesi'nin yürüttüğü 'Beyoğlu Güzelleşiyor' projesi kapsamında bugüne kadar 4 bin tarihi bina bakımsız görünümünden kurtulmuş oldu. 2010'da kültür başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'un en gözde semtlerinden olan Beyoğlu'nun Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "2010 olmasaydı da biz aynı hedefte yürüyecektik" dedi. 'Beyoğlu Güzelleşiyor' projesiyle, belediyenin öncülüğünde çıkan yasa sonucunda tarihi binaların basit onarımları hızlandı. Başkan Demircan, Beyoğlu'nun çehresini değiştiren projeye ilişkin olarak şunları söyledi: "Bu projeyle aynı zamanda tabela kirliliği ortadan kalktı. Badanasız boyasız bakımsız binalar bir bir güzelleşti. Sokaklar aydınlandı, kaldırımlar ve yollar Avrupa standardına ulaştırıldı."

KALİTEYİ YÜKSELTTİK

Son seçimlerde ikinci kez Başkanlık görevini üstlenen Demircan, son günlerde İstiklal Caddesi'nde Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) tarafından organize edilen protesto yürüyüşlerine de dikkat çekti. Demircan, Belediyenin ruhsat denetlemelerine karşı yapılan bu yürüyüşleri şu sözlerle eleştirdi: "Beyoğlu'nun 5 yılda böylesine güzel olmasını BEYDER'le birlikte sağladık. Yaptığımız denetlemeleri eleştirenler, işletmelerini güzelleştirmeyen ve yatırım yapmayanlardır. Beyoğlu'nda kaliteyi yükselttik. Bu kaliteyi de düşürmek istemiyoruz."

BİZE ULAŞIN