Orhan Kemal Öykü Ödülü'nde 'kriz' çıktı

Çukurova Edebiyatçılar Derneği'nin 27 Haziran'da verdiği Orhan Kemal Öykü Ödülü, yazar Kevser Ruhi'den gerekçeli olarak alındı

Edebiyat dünyası, Orhan Kemal Öykü Ödülü'ne düşen 'kriz' gölgesini konuşuyor. 27 Haziran 2009 günü Adana'daki Çukurova Edebiyatçılar Derneği tarafından törenle yazar Kevser Ruhi'ye verilen Orhan Kemal Öykü Ödülü, dün yine dernek tarafından, ÇED Başkanı Halise Tekbaş'ın imzasıyla yapılan beş maddelik ayrıntılı bir gerekçe listesi eşliğinde geri alındı. Ödül böylece, bu yıl 'birincisiz' olarak ilan edildi. ÇED Başkanı Tekbaş, açıklamasında kısaca, yarışmaya Karva rumuzuyla katılan yazar Kevser Ruhi hakkında daha önce Cumhuriyet Kitap ekinde Sadık Aslankara imzasıyla bir eleştiri yazısının çıkmış olmasını, bu yılın Mayıs ayında basılmış ilgili kitabın yine yarışmanın sonucunun açıklandığı Mayıs ayına rastlamasını, kitabın dosyasının yarışmaya yönelik teknik koşullara uymaması ve 60 sayfayı geçmesini, kitabın üzerine yapıştırılan "2009 Orhan Kemal Öykü Yarışması Birincisi" çıkartmasını ve aynı kitabın Orhan Kemal Öykü Ödülü Yarışması dışında BirGün Gazetesi'nin açtığı Reha Mağden Öykü Ödülü'ne aday olmasını gerekçe gösterdi.

YAZARDAN KARŞI AÇIKLAMA
Öykücü Kevser Ruhi de, bir karşı açıklamayla, gelişmelerden duyduğu büyük üzüntü ve rahatsızlığı dile getirdi. Kevser şunları ifade etti: "Orhan Kemal gibi, edebiyatımızda derin iz bırakmış bir yazarın adıyla yarışma düzenleyip, olmadık ayak oyunlarıyla bu yarışmaya gölge düşürmeye kalkanlara benim öykülerim alet edildiği için özür diliyorum. Habercilik ve edebiyat araştırması anlayışı 'biz internetten baktık'tan öteye geçemeyen bazı kişilerin, Orhan Kemal Öykü Yarışması adıyla bir yarışma düzenlediklerine ve bu yarışmanın adil, kayırmasız, her türlü ayak oyunundan uzak gerçekleşebileceğine dair safiyane inancımdan ötürü mahcubiyet içindeyim..." Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise, gelişmeleri SABAH'a şöyle yorumladı: "Eğer bize sorulmuş olsaydı, bu kadar vahim bir sonucun olmadığını ve ödülün geri alınmayabileceğini onlara söyleyebilirdim. Ben bu konuda iki tarafa da uzağım, bunu da belirtmek istiyorum. Bu benim kişisel düşüncemdir. Sonuçta her zaman olduğu gibi edebiyat kazansın isterim." Öte yandan, kitabı yayımlayan Gürer Yayınları'nın Genel Yayın Yönetmeni Turgut Gürer ise, "Biz kitabı ödülden bağımsız olarak yayın programımıza almıştık. Ödülün açıklanmasıyla kitabın piyasaya çıkması bir rastlantıydı. Kevser Hanım'a destek olmaktan ötürü mutluluk duyuyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN