"Gönül Köprüsü" öğrencileri Van'da

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ''Gönül Köprüsü Projesi'' kapsamında İstanbul ve Artvin'den Van'a gelen 240 öğrenciden 30'u Van Valisi Münir Karaloğlu'nu ziyaret etti.

Vali Ali Paşa Toplantı Salonu'nda öğrencileri kabul eden Karaloğlu'na, İstanbul ve Artvin'den gelen iki kız öğrenci tarafından çiçek takdim edildi.

Milli Eğitim Bakanlığının 2 yıl önce başlattığı Gönül Köprüsü Projesi'nin çok önemli olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, projeyle farklı bölgelerdeki kültürlerin kaynaşmasının sağlanacağını kaydetti.

Van'a gelen çocukların kentin yöresel kültürünü tanıma fırsatı bulacaklarını ve gelecekte doğabilecek ön yargıların şimdiden önüne geçileceğini ifade eden Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

''Maalesef ülkemizde bölgeler arasında yanlış enformasyondan kaynaklanan ön yargılar zaman zaman olabiliyor. Bu proje ile bölgeler arasındaki ön yargıyı da ortadan kaldırmış olacağız. Artık İstanbul'daki çocuğumuz, Van'a olduğu gibi yani Van ne ise öyle bakacak. Vanlı çocuk İstanbul'a veya gittiği şehir ne ise oradaki şehrin özellikleriyle bakacak.'' Öğrencilerin Van'da bulunacakları 5 günlük süreyi iyi geçirmeleri ve gönüller arasında köprüler kurarak mutlu bir şekilde ayrılmaları temennisinde bulunan Vali Karaloğlu, kurulacak gönül köprüleri ile öğrencilerin yaşamları ve çalışma hayatlarında ülkeye olan bakış açısının pozitif olarak değişeceğini .

Projede yer alan öğrencilerin ileride görevli olarak Van'a atanmaları durumunda kente koşarak gelebileceklerini belirten Karaloğlu, şunları söyledi:

''Torpil peşinde koşmadan 'evet ben Van'ı biliyorum. Van'da çalışılır' diyerek buraya gönüllü olarak çalışmaya gelme fırsatı verir diye düşünüyorum. İnşallah Van'da gönlünüzce güzel günler geçirir ve hiçbir zaman Van'ı ve Van'ın güzelliklerini unutmazsınız. Bizim İstanbul ve Artvin'de turizm elçilerimiz olursunuz. Çünkü bu bölgenin ve Van'ın buna ihtiyacı var.''

Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız ise proje hakkında Vali Karaloğlu'na kısa bir bilgi verdi. Yıldız, bu proje kapsamında İstanbul ve Artvin'den toplam 240 öğrenciyi Van'da misafir ettiklerini belirterek, Anadolu Öğretmen Lisesi pansiyonunda kalacak öğrencilerin, ayrıca Vanlı ailelerin evinde de 2 gün misafir edileceğini bildirdi.

Öğrencilerin, Van'ın tarihi ve turistik yerlerini gezecekleri de kaydedildi.

BİZE ULAŞIN