Pippa Bacca'yı son gecesinde iyi ağırladı

Pippa Bacca öldürülmeden bir gece önce, yabancı gezginleri konuk eden sivil toplum kuruluşu Servas'ın üyesi Sercan Duygan'ın evindeydi

İtalyan sanatçı Pippa Bacca, 'barış'a inanıyor ve bunun için çabalıyordu. Sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile beraber "Barış Gelini" adıyla dünya barışına katkı için 8 Mart 2008'de İtalya Milano'dan yola çıktı. Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan güzergâhını geçtikten sonra Türkiye'ye geldi. Türkiye'de yabancı gezginleri evlerinde konuk eden sivil toplum kuruluşu Servas Türkiye'nin üyelerinden Sercan Duygan, Pippa Bacca ile arkadaşı Silvia Moro'yu evinde konuk etti. Akşam yemeği için sofra kurulduğunda hepsi neşeliydi. Ülkelerinden bahsettiler, barışa, dostluğa dair ne varsa anlattılar birbirlerine... Tencereler elden ele dolaştı, yemekler yendi, şaraplar içildi, sohbet koyulaştı. O gece hepsinin ortak lisanı 'dostluk, arkadaşlık'tı. Ev sahibi Sercan Duygan, Pippa Bacca ile dünyanın diğer bölgelerinden gelen konuklarına uzak diyarlardaki evlerinin sıcaklığını yaşattı.

SON UYKUSUNA YATTI

Yapılan şakalar, yükselen kahkahalar, gülümseyen gözlerle geçen bir akşamın ardından Pippa Bacca salonda kendisi için hazırlanan kanepeye uzandığında mutluydu. Dünyada 'barış' olabileceğine iyice inanmıştı. Boşuna bu yolculuğa çıkmamıştı demek. O gece Pippa Bacca, uyanabileceği son uykusuna yattı. 31 Mart 2008 sabahı, ilk durağı Suriye'ye ardından Lübnan, İsrail ve Filistin güzergahından Tel-Aviv'de noktalanması planlanan yolculuğuna devam etmek üzere yola çıktı. Bir kaç otostop yaparak Gebze Bayramoğlu'na kadar geldi. Üzerinde 'Barış Gelini' sıfatını almasına neden olan gelinliği vardı... Otostop yaptığı 38 yaşındaki Murat Karataş'ın yüzündeki tebessüme inandı ve otomobiline bindi.

YABANCI ÜLKEDE KALMA İMKANI
PİPPA Bacca'yı evinde ağırlayan genç Sercan Duygan, kültürler arası barış ve hoşgörüyü kendine amaç edinen, kâr amacı gütmeyen, ırk, dil, din , cinsiyet ayrımı gözetmeyen sivil toplum örgütü olan Servas Türkiye'nin üyesiydi. Uluslararası bir organizasyon olan Servas, yabancı bir ülkede bir ev bulmamızı ve o ülkeyi yerel halkın gözünden tanıma fırsatını sunuyor. Üyeler, karşılıklı görüşmeler sonrası gittikleri ülkelerde birbirlerinin evlerine konuk olabiliyor. Böylece farklı kültürlere sahip insanlar iletişim kurabiliyor bu da barışa katkı sağlıyor.

BİZE ULAŞIN