Prestij kitaplarının ağırlığı epey ortada

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın prestij kitapları, zengin içerikleri kadar yarım kilodan 12 kiloya kadar erişen ağırlıklarıyla da dikkat çekiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık dört yıldır sadece meslekî ve Türkiye'yi tanıtıcı, yüksek maliyetli prestij eserler yayımlamaya devam ediyor. Bakanlık, daha önceleri kitap basımında kullanılan ödenekleri, basılan kitapları satın almaya veyahut basımı düşünülen eserleri finanse ederek değerlendirmeye başladı. Bu yolla birçok seçkin eser kültür hayatımıza kazandırılırken, okuyucuların ilgisi de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın eserlerine çekilmiş oluyor. Basılan eserlerin kapak tasarımından mizanpajına kadar, her yönden estetik kriterlerin ön planda tutulması dikkat çekiyor. Ancak kitapların ebadı, cildi ve kağıdından kaynaklanan ağırlıkları okuyucuyu zorluyor. Prestij kitapların ağırlıkları, 500 gramdan başlıyor, 12 kilograma kadar çıkıyor. Konuyla ilgili olarak SABAH'a bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Aytekin Yılmaz, elde taşınarak okunması mümkün olmayan kitaplarda, yayın kurullarında belli bir değerlendirmeden geçirildikten sonra revizyona gidilebileceğini belirtiyor.

12 KG.'LIK KURAN-I KERİM

Kitaplara yönelik olarak kendilerine ulaşan bir şikayet olmadığını belirten Yılmaz, çok ağır ve okunması zor olan kitapların hafifletilmesinde fayda olabileceğine işaret ediyor. Söz konusu eserler arasında ilk sırayı, bu yıl satışa sunulan Kur'an-ı Kerim alıyor. Tamı tamına 12 kg. 842 gr. olan Kur'an-ı Kerim, 16. yüzyılda, hattat Ahmet Karahisari tarafından yazılan orijinalinden tıpkıbasım olarak hazırlanmış. Aslı Topkapı Sarayı'nda bulunan Kur'an-ı Kerim, 600 TL'lik fiyatıyla da piyasada "en pahalı" olma özelliği taşıyor. Kur'an-ı Kerim'in ardından 8 kg. 376 gr. ile Farsça orijinalinden tıpkıbasım hazırlanan Mevlana klasiği, Mesnevi isimli eser geliyor. İki cilt olarak hazırlanan Nutuk, 7 kg. 186 gr. ile 3'üncü sırayı alıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin Temeli Kültürdür isimli eser 5 kg. 356 gr. ile dördüncü olurken; baskı olarak tartıda ağır çeken beşinci eser, Ara Altun tarafından kaleme alınan, Türkiye'de Müzecilik- 100 Müze-1000 Eser isimli kitap oluyor.

Bazı 'ağır' yayınlar

Gravürlerde Yaşayan Osmanlı
Dünya Mirasında Türkiye 3
Anadolu Selçuklu Dönemi Kervansarayları
Turkish Traditional Art Today
Türklerin Ebru Sanatı
Arif Nihat Asya
Kaşgarlı Mahmut Kitabı
Kitab-ı Divan-ı Lügati't Türk
Bir Şaheser: Süleymaniye Külliyesi
2 kg. 448 gr
2 kg 55 gr
2 kg. 68 gr
2 kg. 29 gr
2 kg 432 gr
3 kg 76 gr
3 kg 484 gr
kg 256 gr
3 kg 66 gr

BİZE ULAŞIN