Yağmur hayatı olumsuz etkiledi

Yurt genelindeki şiddetli yağmur hayatı olumsuz etkiledi.

Zonguldak

Sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmurla vatandaşlar neye uğradığını şaşırdı. Dün akşam saatlerinden itibaren yağmur bulutları gökyüzünü kapladı. Gece yarısı gök gürültüsü ve şimşek ile başlayan sağanak yağmur sabah saatlerine kadar etkisini sürdürdü. Yetkililer 00.00'dan 11.00'a kadar metrekareye 32.2 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Sağanak yağmurun etkisini azaltarak devam edeceği bildirildi.

Alt yapının bozuk olduğu caddelerde yağmur suları kaldırımların seviyesine ulaştı. Yolun karşısına geçmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşadı. Hızlı giden bazı araç sürücüleri ise kaldırımda yürüyen insanları ıslattı. Ters yöne giden bazı araçlar ise polisleri alarma geçirdi. Adliye binası istikametine giden iki aracı Çarşı Polis Merkezi nöbetçi polisleri uyardı. Zaman, zaman şiddetini arttırıp azaltan yağmur vatandaşları şaşırttı.

Bazı vatandaşlar yağmurdan korunmak için gazetelerle korunmaya çalıştı. Cafe ve restoran gibi kapalı mekanlara giren vatandaşlar ise yağan yağmuru izlemekle yetindi. Acelesi olan vatandaşlar ise ıslanmayı tercih etti. Belediye temizlik işçileri ise yağmur suları ile gelen toprakları yollardan temizleme çalışması yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren yağmur yerini güneşe bıraktı. Öte yandan yağışların hafta sonuna kadar sürece belirtildi.

SAFRANBOLU

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde etkili olan yağışın ardından bazı evleri su basarken, ilçeyi Karabük'e bağlayan kara yoluna sürüklenen molozlar nedeniyle araç trafiği bir süre aksadı.

Bugün öğleden sonra başlayan ve aralıklarla etkisini sürdüren yağmur nedeniyle alt katlarda bulunan 7 evi su bastı, Kireçkuyu mevkisinde molozların yola sürüklenmesi nedeniyle araç trafiği bir süre aksadı, uzun kuyruklar oluştu. Çalışmaların ardından, yol trafiğe açılarak araçların geçişleri sağlandı.

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin yoğun yağış altında kalmasına rağmen çok fazla hasar oluşmadığını söyledi. Azcan, bu yağışı 'bir tatbikat' gibi değerlendirerek, bundan sonraki daha büyük yağışlarda hangi noktada sıkıntı varsa önlemlerin alınmasını sağlayacaklarını belirtti.

Su basan evlerde inceleme yapan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy da aşırı yağışların bazı noktalarda sıkıntıya neden olduğunu, buraların belirlenerek gerekli önlemlerin alınacağını, endişelenecek bir durum olmadığını ifade etti.

Azcan ve Aksoy, evini su basan bir aileyi ziyaret ederek, suyun boşaltılması çalışmalarına katıldı.

BARTIN

Bartın'da, gece yarısı yıldırım düşmesi sonucu orman yangını çıktı. Bartın'ın Ulus ilçesi Abdipaşa Beldesi Yenihan Köyü İnceçam mevkiindeki ormanlık alana yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi sonucu 1 dönümlük seyrek orman arazisi kül oldu. Bartın Orman İşletmesi'ne ait iki arazöz, 10 personel, bölgedeki orman muhafaza memurları ile köy halkının zamanında müdahalesiyle çıkan yangın kontrol altına alındı.

Devam eden yağış nedeniyle de yangın kısa sürede söndü. Yangın çıkan alanda daha önce ağaçlandırma çalışması yapıldığı belirtildi. Bartın'da gök gürültülü ve sağanak yağmurun iki gün etkili olacağı belirtildi.

DÜZCE

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle araziler su altında kalırken, Uğurlu köyünde sel suları altında kalan bir tavuk çiftliğinde 4 bin tavuk telef oldu.

Özellikle Akçakoca ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Edilli, Hemşin ve Yenice dereleri taştı. Taşkın sonucu birçok arazi sular altında kaldı. İlçeye bağlı Hemşin köyünde yağış nedeniyle köy camisinin istinat duvarı çöktü. Uğurlu köyünde ise Hemşin ve Yenice deresinin taşması sonucu Yaşar Yılmaz'a ait 15 bin tavuk kapasiteli çiftlikte su taşkını yaşandı. Tavuk çiftliğinde yaklaşık 4 bin tavuk sular altında kalarak telef oldu.

Öte yandan sel sonucunda tonlarca odun dere yataklarıyla Karadeniz'e döküldü. Akçakoca Tarım Müdürlüğü ekiplerinin, sel sonrasında inceleme ve zarar tespit çalışmalarına başladığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN