Yanlış tercih mutsuzluk getirir

Rehberlik Uzmanı Ali Çolak, üniversite tercihlerinde yanlış bölüm seçiminin öğrencinin hayatını mutsuzluğa dönüştürebileceğini söyledi.

1 milyon 400 bin öğrencinin kaderinin belirlendiği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, adaylar tercih stresi yaşamaya başladı. Öğrencilerin gelecekte yapmayı düşündükleri meslekler yerine, puanları ölçüsünde tercih yaptığını ifade eden Rehberlik Uzmanı Ali Çolak, "Öğrencinin puanı onu nereye taşıyorsa ona göre karar veriyor. Yanlış bölüm seçimi üniversite hayatını mutsuzluğa dönüştürüyor. Adaylar gelecekte olmak istedikleri yere ve sahip olmayı hedefledikleri mesleğe göre tercih yapmalılar." dedi.

Seçilen bölümün öğrencinin yolunu açması gerektiğini belirten Çolak velilere de seslenerek, ÖSS tercihlerini yaparken bölüm, şehir ya da üniversiteyi değil; öğrencilerden yapmayı düşündükleri mesleği göz önüne almalarını istedi. ÖSS tercihinin bölüm değil, meslek tercihi olduğunun altını çizen Çolak, öğrencinin idealinde bölüm ya da üniversite değil, meslek olması gerektiğini vurguladı. Sabancı Üniversitesi'nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına dikkat çeken Çolak sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayısal ağırlıklı puan türünde ilk 5 bin'e giren öğrenciler üzerinde yapılan araştırma, öğrencilerin yüzde 48'inin seçtiği üniversiteden, yüzde 30'unun ise bölümünden memnun olmadığını gösteriyor. Yüzde 78'e çıkan memnuniyetsizlik oranı doğru tercih yapmanın önemini ortaya koyuyor."

Türkiye'de insanların istedikleri meslekleri yapamadığına vurgulayan Çolak, bu duruma sebep olarak maddi imkânsızlıklardan çok yapılan yanış tercihleri gösterdi. Bilinçli tercihin herkesin istediği mesleği yapabilmesinin ön şartı olduğunu belirten Ali Çolak, "İnsanın toplumda saygı görmesi için saygın bir mesleğinin olması gerektiği gibi yanlış bir kanı söz konusu. Bu bakış açısına sahip üniversiteliler, mezuniyet sonrası ciddi bocalama yaşıyor. Hâlbuki saygınlık meslekte değil, insandadır. Mesleğini iyi yapan herkes saygındır." diye konuştu.

Tercih sürecinde iki boyutlu bir araştırma yapılmasının gerekliliğine değinen Çolak, araştırma yapılırken öncelikli olarak ilgi ve yeteneklerin belirlenmesi gerektiğini, sonrasında ise yapılması istenen meslek ya da mesleklerin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Ali Çolak, tercih sürecinde adayların dikkatli olması gereken faktörleri açıklayarak, şu önerilerde bulundu: "ÖSS sonuçlarında sadece öğrencilerin tercih yapabileceği puan türleri bulunacak. Kendilerini ilgilendirmeyen ya da yeterli sayıda soru veya test cevaplamadıkları alanların puanları hesaplanmayacak. 2009 tercihleri için esas olan bilgiler, yayımlanacak olan 2009 Tercih Kılavuzu'ndaki bilgilerdir. Kılavuz dikkatle incelenmeli. Tercih edilen bölüm ve üniversiteye dair özel koşullar mutlaka okunmalı. Gitmeyi düşünmediğiniz bölümleri tercih edilmemeli. Sadece istenilen bölümlerden oluşan tercih listesi yüksek puanlı olandan düşük puana doğru sıralanmalı. Ölü tercih yaparak tercih hakkınızı eksiltmeyin. Bir tercihi kendinden daha yüksek puanlı bir bölümün üzerine yazmak ölü tercih yapmak anlamına geliyor."

BİZE ULAŞIN