Ermenistan taraftarı için 70 bin çiçek

Kayseri, Dünya Kupası'nda Ermenistan'la oynayacağımız rövanş maçına hazırlanıyor. Stadın 70 bin çiçekle süsleneceği, ailelerin Ermenistan taraftarlarını evlerinde ağırlayacağı belirtildi

Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasında Ermenistan'ın başkenti Erivan'da geçen yıl oynanan ve iki ülke Cumhurbaşkanlarının birlikte izlediği maçın rövanşı, ekim ayında Kayseri Kadir Has Stadı'nda yapılacak. Bu yıl hizmete açılan ve dünya standartlarında bir stad olan Kadir Has Stadı, Ermenistan maçı için çiçeklerle süslenecek.

HER KADIN İZLEYİCİYE ÇİÇEK

2010 Dünya Kupası'na katılmak için mücadele eden Türkiye, son maçını 14 Ekim 2009'da Ermenistan ile oynayacak. Maç için 33 bin kişilik statta, her bir koltuğa iki çiçek olmak üzere toplam 70 bin çiçek konulacağı öğrenildi. Türkiye Çiçekçiler Kooperatifi Başkanı Mustafa Erengül tarafından getirilen öneri, yetkililerce kabul edildi. Konu hakkında bir davet üzerine gittiği Ermenistan'dan telefonla bilgi veren Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Mustafa Erengül, "İlk etapta stadı gelin gibi süsleyeceğiz. Sonra gelen her kadın seyirciye gül takdim edeceğiz. Erkeklere de başta karanfil olmak üzere çeşitli çiçekler vereceğiz. Sevgi ve hoşgörümüzü çiçeklerle ifade edeceğiz. Protokoldekilere ve futbolculara buket buket çiçek dağıtacağız" diyor.

"EVLERİMİZ AÇIK"
İnternet üzerinde örgütlenen ve gezginlerin, gittikleri ülkede ücretsiz konaklamalarını sağlayan 'Servas Federasyonu' ise Ermenistan'dan maç için gelenlerin Türkiye'de, Türkler'in evlerinde kalmaları için bir kampanya başlattı. Servas Türkiye Koordinatörü Özge Karadenizli, "Konaklamanın dışında birçok etkinlikle, maç için gelen Ermeni taraftarlarla Türkler'i kaynaştırmayı amaçlıyoruz" diyerek, sevgi ve hoşgörü mesajları veriyor. Genç Siviller Grubu üyesi Pınar Akpınar da bir "Misafirperverlik Kulübü" kurduklarını belirterek, "Bu kulübe internet üzerinden üye olanlar, karşılıklı ziyaretlerinde birbirlerinin evlerinde kalacak. Bu sadece maç için değil, her zaman geçerli" diyor.

"İSTANBUL'A DA BEKLERİZ"
Beşiktaş'ın efsane tribün lideri Alen Markaryan ise taraftar topluluğu Çarşı Grubu'nun böyle bir organizasyona sıcak baktığını söyleyerek dostluk ve barış mesajları verdi. "Kayseri'deki ve çevre illerdeki taraftarlarımız ve Kayseri Çarşı bu olaya kanalize olmalı. Bütün amacımız dünya barışına yönelik. İnsanlık için yapılacak her şeyin içinde varız" diyen Markaryan'ın, tüm Beşiktaşlılara bir de çağrısı var: "Ermenistan'dan maça gelecek herkesi İstanbul'a da bekleriz. Biz Beşiktaş taraftarı, insanlık için atılacak her türlü çabayı sonuna kadar destekleriz."

'DÜNYA FAİR-PLAY ÖDÜLÜ' ALMIŞTIK
Erivan'da 6 Eylül'de oynanan Ermenistan-Türkiye maçını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan birlikte izlemiş, Türkiye, FIFA tarafından bu duyarlı girişimden ötürü 'Dünya Fair-Play ödülü'ne layık görülmüştü. Futbol Federasyonu, hem sportif hem de siyasi önemi bulunan ve ilk kez Türkiye'de oynanacak olan Ermenistan maçını Kayseri'ye almıştı.

BİZE ULAŞIN