Tatile gideceklere uyarı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, tatile gidecek başkentlilerin, konut ve iş yerlerinde meydana gelebilecek yangın ve su taşkınlarına karşı tüm önlemleri almaları konusunda uyardı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, yaptığı yazılı açıklamada, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle meydana gelen yangınlarda da sayısal artış yaşandığını belirtti.

Kurutuz, Ankaralılardan tatile çıkmadan önce yangın ve su baskınlarına neden olabilecek unsurların ortadan kaldırılmasını istedi. Yangınların meydana gelmesinde en önemli nedenin ihmal ve tedbirsizlik olduğuna dikkat çeken Kurutuz, ''Basit önlemler çoğu zaman yangın tehlikesini tümüyle ortadan kaldırır. Bazen olası bir yangının en az zararla atlatılmasına da yardımcı olur'' dedi.

Yaz aylarında özellikle konutlarda yaşanan yangınlarda, tatile çıkan vatandaşların ihmalinin büyük olduğunu anımsatan Kurutuz, tatile çıkan vatandaşların evlerinde kullandıkları tüm elektrikli aletleri prizden çıkartmaları, elektrik akımını şalterden kesmeleri gerektiğini kaydetti.

Vatandaşların tatile çıkarken doğalgaz ve tüp gaz kaynaklarını da ana vanalarından kapatmalarının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu belirten Kurutuz, oluşacak bir kaçakla birikecek gazın meydana getireceği patlamanın vahim sonuçlara neden olabileceğini bildirdi.

Tatile çıkarken önemli bir hususunda su musluklarının kontrol edilmesi olduğuna değinen Kurutuz, yangından kaçayım derken, su baskını ile karşılaşmamak için açık ve arızalı musluk bırakılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Yangına ilk müdahalenin önemine değinen Faruk Kurutuz, konut, iş yeri ile motorlu araçlarda mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpünün bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Tatile kendi araçlarıyla çıkan vatandaşların araçlarında 2 kilogramlık kimyasal tozlu yangın söndürme cihazı bulundurulmasının şart olduğunu vurgulayan Kurutuz, standart nitelikte bir cihazın uygun koşullarda muhafazasıyla 2 yıllık kullanım ömrü olduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN