Karadeniz'i su bastı

Türkiye’nin kuzeyinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle pek çok ilde sel meydana geldi, ev ve işyerleri su altında kaldı. Ordu'da da selin neden olduğu heyelan sonucu iki kişi hayatını kaybetti.

Bartın'da etkili olan sağanak yağış kentte sele neden oldu. Çok sayıda ev ve iş yerini su basan kentte, gece ulaşıma kapanan Bartın-Karabük yolu da trafiğe açılamadı.

Etkili olan sağanaktan dolayı ev ve iş yerlerinin alt katlarını su basan kentte, Çatmaca mevkisinde selle birlikte yüksek kesimlerden kopan kaya parçaları da tehlikeye neden oldu. Kent girişinin trafiğe kapandığı bölgede, selin neden olduğu su yüksekliğinin yer yer yarım metreye ulaştığı görüldü.

Bartın Belediyesi ve Karayolları Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü Bartın'da İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de mahalleleri gezerek su basan ev ve iş yerlerini belirleyip belediye görevlilerine bildirdi. Bu arada, gece Kirazlıköprü Barajı mevkisinde, yoğun yağış nedeniyle 2 ayrı bölgede heyelan meydana geldi. Bölgenin temizlenmesinin ardından mahsur kalan araçların geçişi sağlandı. Ancak, aynı güzergahın Öküzgölü mevkisinde toprak kayması meydana gelmesinden dolayı yol yeniden trafiğe kapandı.

Karayolları ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğü, ulaşımın farklı güzergahlardan sağlandığı bildirildi.

VALİDEN İNCELEME

Selin meydana geldiği Çatmaca mevkisinde incelemelerde bulunan Vali Halil Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, yoğun yağış nedeniyle Bartın-Karabük yolunun halen ulaşıma kapalı olduğunu söyledi. İl merkezindeki çok sayıda ev ve iş yerini su bastığını öğrendiklerini anlatan Işık, şöyle dedi:

''İlçelerimizde herhangi sıkıntı yok. İl Sivil Savunma Müdürlüğü'nde kriz masası oluşturuldu. Ayrıca, belediye ve karayolları ekiplerimiz de çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda, Bartın Irmağı'nda yükselme var ama kontrolümüz altında, sürekli takip ediyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer kurumlarımızca de gerekli tedbirler alındı.''

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri de kentte 3 günde metre kareye 110 kilogram yağış düştüğünü, yağmurun hafta sonuna kadar devam edeceğini belirttiler. Bu arada, belediye hoparlöründen Bartın Irmağı kenarında ikamet eden vatandaşlara sele karşı dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Bartın-Karabük kara yolu Kirazlıköprü Barajı mevkisinde, yoğun yağış nedeniyle gece 2 ayrı bölgede heyelan meydana gelmiş, çok sayıda araç mahsur kalmıştı.

SU SEVİYESİ YÜKSELEN BARTIN IRMAĞI'NIN TAŞMA RİSKİNE KARŞIN ÇEVRESİNDEKİ EVLERİN BİRİNCİ KATLARI BOŞALTILIYOR

Bartın'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bartın Irmağı'nın taşma riskine karşın çevresindeki evlerin birinci katları boşaltılıyor.

Kentte etkili sağanakla birlikte yaklaşık 15 kilometrelik bölümü Bartın kent merkezinden geçerek Karadeniz'e dökülen Bartın Irmağı'nın su seviyesinin yükselmeye devam etmesi nedeniyle olası sel riskine karşı Valilikçe bazı evlerin boşaltılmasına karar verildi.

Hoparlörle yapılan duyuruların yanı sıra belediye görevlileri, evleri dolaşarak vatandaşlara geceyi yakınlarının yanında ya da Valilikçe tahsis edilecek alanlarda geçirmeleri konusunda uyarıyorlar.
Bartın Valisi Halil Işık, sağanak yağış nedeniyle 100 civarında ev ve 30 kadar iş yerinde su baskını yaşandığını, belediyenin yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli çalışmaları yürüttüğünü söyledi. Mahalleleri dolaşarak vatandaşların sorunlarını dinlediğini anlatan Işık, şöyle konuştu:

''Bartın Irmağı'nın su seviyesi 2 metre 30 santimetre civarında yükseldi. Yükselmeye de devam ediyor. Her ihtimale karşı ırmak çevresindeki evlerin zemin ve birinci katlarında oturanların konutlarını boşaltmalarını istedik. Çünkü, yağış devam edecek, riskli bir durum oluşabilir. Yakınlarının yanında barınma imkanı olmayanları okullarımızda misafir edeceğiz. Ayrıca, Kızılay kentte 100 hanelik mobil aş evi kuracak. Bunun için Düzce'den ekip geliyor.''

KÖY YOLLARI DA ETKİLENDİ

Vali Işık, yağıştan dolayı elektrik enerjisinde kesintiler yaşanmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Kriz Merkezi, ilçelerimizden de gelen her türlü bilgiyi değerlendiriyor. Şu anda 60 civarında muhtelif iş makinesi çalışıyor. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. İş yerleri ve meskenlerde su tahliye işlemleri de yapılıyor. İlçelerimizde su taşkınıyla ilgili yer yer heyelanlardan, su yükselmelerinden etkilenen köy yollarımız bulunuyor. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, yarın da 9 saat süreyle yağış bekleniyor.''

Belediye Başkanı Cemal Akın da alt ve üst yapının çok ciddi oranda zarar gördüğünü, kente su sağlanan bazı kuyuların kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Akın, kentte son yılların en yüksek oranda yağışı düştüğünü, ırmak çevresindeki 700-1000 civarında hanenin boşaltılmasının planlandığını kaydetti.

BELEDİYEDE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Bartın Valiliği tarafından Bartın'daki yağış sebebiyle kriz masası oluşturuldu. Belediye Başkanlığı yaklaşık 150 ekiple adeta seferber oldu.

Bartın Belediyesi'nden alınan bilgilere göre, Bartın Belediyesi'nde görevli yaklaşık 150 personel ve bir çok iş makinesinin aralıksız olarak su baskınlarına müdahale ettiği bildirildi. Bartın Valiliği tarafından kriz masası oluşturuldu.

İş makineleri tarafından Bartın kent merkezindeki önemli binalarda çalışmalara başlanıldı. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü personeli su baskınlarına karşı uyarıldı.

VALİ HALİL IŞIK: İLİMİZİN PEK ÇOK NOKTASINDA TAŞKINLAR YAŞANMIŞTIR

Bartın Valisi Halil Işık, ''Sabahın ilk saatlerinde başlayan sağanak yağış sonucunda ilimizin pek çok noktasında yaka seli (dağların eteklerinde biriken suların oluşturduğu sel) şeklinde taşkınlar yaşanmıştır'' dedi.

Vali Işık, kentte yaşanan sel nedeniyle oluşturulan Kriz Merkezini ziyaret ederek Belediye Başkanı Cemal Akın'dan ekiplerin çalışmalarıyla ilgili bilgiler almasının ardından gazetecilere açıklamada bulundu.
Yağışların etkili olmaya başlamasını takiben ilk dakikalarda Kriz Merkezinin kurulduğunu anlatan Işık, şunları kaydetti:

''Sabahın ilk saatlerinde başlayan sağanak yağış sonucunda ilimizin pek çok noktasında yaka seli şeklinde taşkınlar yaşanmıştır. Yağışlar sonucu herhangi can kaybı yaşanmadı. İl merkezinde 2 evin bahçe duvarı yıkılmış, bir araç yıkılan bahçe duvarının altında kalmıştır. Pek çok ev ve iş yerini de su basmıştır. Taşkının en çok etkili olduğu nokta Bartın-Ankara kara yolu üzerindeki İl Emniyet Müdürlüğü önüdür. Bu noktada Karayolları ve Belediye ekipleri çalışmalarını hızla sürdürmektedir.''

IRMAĞIN SEVİYESİ YÜKSELDİ

Vali Işık, yağışlar nedeniyle Bartın Irmağı'nın seviyesinin 18 santimetre yükseldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, önümüzdeki 24 saat içinde kuvvetli yağışın aralıklı devam edeceği ve 24 saatte metrekareye 100 kilogram yağış düşeceği tahmin ediliyor. Oluşabilecek lokal dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, yıldırım, ani su ve sel baskını ile heyelan gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.''

Belediye Başkanı Cemal Akın da kentte iki gündür süren aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen su baskınlarına daha hızlı müdahale edilmesi, olabilecek sel, heyelan gibi afetlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla Kriz Merkezi oluşturduklarını söyledi.

Kentte faaliyet gösteren özel firmaların da iş makinelerini kullandıklarını anlatan Akın, ''Yaklaşık 150 işçi ve iş makineleri tek bir merkezden yönlendirilerek, böylece herhangi bir dağınıklığa meydan verilmeden vatandaşlarımızın ihbarlarına daha kısa sürede ulaşıp, yağmurdan kaynaklanan sorunları çözeceğiz'' dedi.

Bu arada, Bartın-Karabük kara yolu Öküzgölü mevkisinde meydana gelen toprak kaymasında kapanan yol ulaşıma açıldı. Yoldaki su birikintileri nedeniyle trafiğin kontrollü sağlandığı bildirildi.

ORDU'DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE SEL VE HEYELAN MEYDANA GELDİ

Ordu'nun Perşembe ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sonrası sel ve heyelan meydana geldi. Toprak altında kalan bir evden 1 kişinin kurtarıldığı 2 kişinin ise toprak altında kaldığı bildirildi.

Perşembe ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sonrası oluşan heyelanda, Boğazcık köyü Omar Mahallesi'nde Ali Durmuşoğlu'na ait bir ev toprak altında kaldı. Olay sırasında evde bulunan Ali Durmuşoğlu (102) kurtarıldı.

Bölgede sel ve su taşkınlarının yaşandığını ve çok sayıda evi su bastığını belirten yetkililer, bazı köy ve mahallelerle bağlantı sağlanamadığını, büyük çapta hasar olduğunu bildirdi.

Öte yandan, ilçe merkezinde de sel nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, bazı evler toprak kayması sonucu göçük altında kaldı. Sahildeki bazı tekneler de alabora oldu. Efirli-Bolaman karayolundaki ulaşım, yer yer tek şeritten sağlanıyor, bazı yerlerde araç geçişine trafik ekiplerinin kontrolünde izin veriliyor.

PERŞEMBE İLÇESİNDE TOPRAK ALTINDA KALAN EVDEKİ 2 KİŞİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

Ordu'nun Perşembe ilçesinde şiddetli yağışlar sonrası oluşan heyelanda toprak altında kalan evdeki 2 kişinin cesedi çıkarıldı.

Boğazcık köyü Omar Mahallesi'nde Ali Durmuşoğlu'na ait toprak altında kalan evde, Ordu Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekiplerince yürütülen çalışmalar tamamlandı. Sivil Savunma ekipleri, toprak altında kalan evden Fatma Durmuşoğlu (65) ile oğlu Kadir Durmuşoğlu'nun (40) ait cesetları çıkardı.

ANNESİNİ KURTARMAK İÇİN EVE TEKRAR GİRMİŞ

Heyelanda toprak altında kalan evden kurtarılan 102 yaşındaki dede Ali Durmuşoğlu, Kadir Durmuşoğlu'nun ilk heyelanda evden çıktığını fakat evden çıkamayan annesini kurtarmak için tekrar eve döndüğü esnada ikinci heyelanın meydana geldiğini ve evin tamamen toprak altında kaldığını söyledi.

''BÖLGEDE BÜYÜK ÇAPTA HASAR VAR''

Vali Vekili Adem Yılmaz, şiddetli yağış nedeniyle Perşembe ilçesinde sel, su baskınları ve heyelan meydana geldiğini, Boğazcık köyünde heyelan nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini, ilçe genelinde 7 kişinin de yaralandığını söyledi.

Yılmaz, ''İki insanımızı kaybettik. Ölenlere baş sağlığı kalanlara sabır diliyorum. Şu anda bölgede 7 yaralı var. Köy yollarında sel ve heyelandan dolayı ciddi zararlar oluştu. Köy hizmetleri ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Perşembe-Fatsa arasındaki eski yolda toprak kayması sonucu Karayolları ekipleri çalışıyor. Trafik kontrollü verilmeye çalışılıyor. Gerekli tedbirleri aldık'' diye konuştu.

İlçe merkezinde de selden dolayı büyük ölçüde zarar olduğunu belirten Yılmaz, hasar tespit çalışmalarını sürdürüldüğünü bildirdi.

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI DEMİR: YARIN BÖLGEYE GEÇEREK İNCELEMELERDE BULUNACAĞIM

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Ordu Valisi ve Perşembe belediye başkanının ilçede meydana selle ilgilendiğini, kendisinin de yarın bölgeye geçerek incelemelerde bulunacağını söyledi.

15. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni'ne katılmak için Bayburt'ta bulunan Bakan Demir, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Bakan Demir ziyaret sırasında, Ordu'nun Perşembe ilçesinde meydana gelen sele ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bakan Demir, telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

''Bir sel durumu söz konusu. İki tane ırmağın taşması sonucu oluşmuş. Yaralı vatandaşlarımızın olduğu, 2 tane vatandaşımız göçük altında kaldığı yönünde bilgi var. Orada valimiz ve belediye başkanımız konuyla ilgileniyorlar. Yarın ben de bizzat bölgeye geçerek incelemelerde bulunacağım.''

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Demir, sel bölgesinde gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

SAMSUN'DA BAZI EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Samsun'da etkili olan sağanak yağış sonucu bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Öğle saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle kentin bazı bölgelerinde su baskınları yaşandı.

Kanalizasyon ve yağmur suyu kanallarının tıkanmasıyla özellikle alt kesimlerindeki bazı mahallelerde ev ve iş yerleri su altında kaldı.

Caddelerde oluşan su birikintileri nedeniyle zaman zaman kent içi trafiğinde de aksamalar meydana geldi.

VAN'DA DA SEL MEYDANA GELDİ

Van'ın Başkale ilçesinde meydana gelen sel, bazı ev ve ekili alanlarda zarara neden oldu.

İlçeye 2 kilometre uzaklıktaki Darıca köyünde etkili olan yağış sonucunda, bazı ev ve ekili alanlarda su baskınları oluşurken, içme suyu şebekesi de zarar gördü.

Köy muhtarı Selahattin Doğan, köylülerin kış aylarında hayvanların yem ihtiyacını karşılaması için topladığı yaklaşık 30 bin bağ otun sel sularına kapıldığını bildirdi.

Sulama kanallarının büyük zarar gördüğünü ve tarım alanlarının sel sularının getirdiği taş, çamur yığınları altında kaldığını anlatan Doğan, şebeke suyunun tahrip olması nedeniyle köylülerin su ihtiyacını köy içindeki tek çeşmeden sağladığını belirtti.

Başkale Kaymakamı Yunus Kalaycı ise sel felaketinin yaşandığı köylerde ekiplerin zarar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Son günlerde bölgede yaşanan sel felaketlerinin herkesi çok üzdüğünü ifade eden Kalaycı, şöyle konuştu:

''Burada yaşanan sel felaketlerinde herhangi bir can kaybının olmaması bizim için en büyük teselli olmuştur. Zarar raporlarımızı gönderdikten sonra bu köylerimizin zararlarının karşılanması ve içme suyu şebekelerinin aktif hale getirilmesi için ödeneklerin gelmesini bekleyeceğiz. Ödenekler geldiği andan itibaren öncelikle köylerimizin su ve yol problemlerini en kısa zamanda çözüme kavuşturacağız.''

BİZE ULAŞIN