Birol Işın vefat etti

Türk Sinemasında pek çok filme yapımcı, yönetmen ve oyuncu olarak imza atan Birol Işın, 4 yıldır yaşamını sürdürdüğü İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde vefat etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Darülaceze Müdürlüğü'nde 2005 yılında bakım ihtiyacı sebebi ile kalmaya başlayan Birol Işın, 66 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Bir süredir kalp yetmezliği tedavisi gören Işın, 12 Temmuz Pazar Günü kalbine yenik düştü. Işın'ın cenazesi 13 Temmuz Pazartesi günü, sevenleri tarafından Kilyos Mezarlığına defnedildi.

Darülaceze Müdürlüğü'nün 2006 yılında hayata geçirdiği Yaşam Evleri Projesi kapsamında Beyoğlu'nda kendine tahsis edilen evde yaşamını sürdüren Birol Işın, yeniden senaryolar yazmaya başlamış, Hayat Okulu Projesi kapsamında çocuklar ve gençlerle bir araya gelerek onlarla tecrübelerini paylaşmıştı. Hayatı film oldu Işın'ın geçtiğimiz yıl kaleme aldığı "Ramazanda Gözyaşları" senaryosu bir film şirketi tarafından satın alınmış ve çekimleri yapılmıştı. Birol Işın, kendi yaşam hikâyesini kaleme aldığı senaryoda, ayıca rol de almıştı.

Birol Işın Kimdir?
Türk Sineması'nda pek çok filme yapımcılığı, yönetmenliği ve oyunculuğu ile imza atan Birol Işın 1944 yılında Adana'da doğdu. Sinema hayatına 1960'li yıllarda çevrilen filmlerde küçük roller alarak başlayan Birol Işın, daha sonra pek çok filmde başrol oyunculuğunun yanı sıra yapımcılık ve yönetmenlik de yaptı. 1968 yılında Türkiye'de ilk yerli fotoromanı yayınladı. Bugüne kadar 50'den fazla filmde rol alan Işın, beyazperdeye aktarılan 8 senaryoyu da Türk Sineması'na kazandırdı. 1960 yılında çevrilen 'Kanlı Miras' ve 1963'teki 'Dost' filmlerinde aldığı rollerle adını duyuran Birol Işın, 1973 ve 1974 yıllarında çevirdiği 'Diriliş' ve 'Eziliş' filmlerinin senaristliğini, yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü de kendisi üstlendi. Fatma Girik, Fatma Belgen, Ferdi Tayfur, Müjdat Gezen ve Halit Akçatepe gibi isimlerle birlikte çalışan Birol Işın, senaryo çalışmalarını Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü'nde devam etti.

BİZE ULAŞIN