Meteoroloji'den sel uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre, Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize, Hopa), Batı Karadeniz (Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Sinop) ile Tokat, Ordu, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Kayseri çevrelerinde, yarın (çarşamba) Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu (Sivas, Kayseri, Yozgat) ile Kocaeli, Sakarya, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Doğu bölgelerimizde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, ülkemizin güneydoğu kesimleri ile zamanla Doğu Akdeniz kıyılarında güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, iç ve batı kesimlerimiz ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

TAKSİM'DE YAĞMUR SÜPRİZİ: Taksim'de aşırı sıcak ve güneşin ardından aniden bastıran yağmur vatandaşlara zor anlar yakaladı. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatanadaşların yağmurdan başlarının üzerine koydukları kitap, alışveriş poşeti ve gazetelerle korunmaya çalıştı.

Güne sıcak ve güneşli havada başlayan İstanbul'da aniden bastıran yağmur bazı bölgelerde vatandaşları hazırlıksız yakaladı. Taksim'de öğlen saatlerinde aniden başlayan yağmur vatandaşlara ve turistlere zor anlar yaşattı. Bazı vatandaşlar güneşten korunmak içni yanlarına aldıkları şemsiyeler sayesinde yağmurdan kurtulurken, bazıları da yanlarında bulunan kitap, alışveriş poşeti ve gazeteleri başlarının üzerinde tutarak yağmurdan korunmaya çalıştı.

Taksim Meydanı'na gelen iki yabancı turistte yağmurun etkisinden poşetten yaptıkları yağmurlukla korundukları gözlendi. Bazı kadınlar da şallarını başlarına geçirerek yağmurdan korundu.

SAĞANAK YAĞIŞ ÜSKÜDAR'I SULAR ALTINDA BIRAKTI: İstanbul Anadolu yakasında öğle saatlerinde bastıran sağanak yağış vatandaşlara zor anlar yaşattı. Trafiğin durma noktasına gelmesine neden olan yağış kazalara yol açtı. Su baskınları da yaşarken özellikle Marmaray şantiyesi çevresi ve Üsküdar Demokrasi Meydanı sular altında kaldı.

Kısa ancak şiddetli yağış nedeniyle Üsküdar'da araçlar trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Haydarpaşa Limanı-Harem-Üsküdar arasında uzun araç kuyrukları oluştu. Harem-Üsküdar arasındaki Salacak Sahili'ndeki yol, Üsküdar Meydanı ve Marmaray Şantiyesi çevresi sular altında kaldı. Sürücüler yolların su göleti haline dönüşmesine ve belediyenin çalışma yapmamasına tepki gösterdi.

Bu arada yağış nedeniyle kayganlaşan yollarda maddi hasarlı trafik kazaları da meydana geldi. Kozyatağı'ndan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne gitmekte olan 34 JK 275 plakalı araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu bariyerlere çaptı. Sürücü yara almadan kazayı atlatırken araçta maddi hasar meydana geldi. Öğleden sonra bastıran yağmur sürücülerin trafikte ilerlemesini oldukça güçleştirirken son hızla çalışan silecekler bile cama düşen suları temizlemekte yetersiz kaldı.

* KARADENİZ'İ SU BASTI

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize, Hopa), Batı Karadeniz (Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Sinop) ile Tokat, Ordu, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Kayseri çevrelerinde, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu (Sivas, Kayseri, Yozgat) ile Kocaeli, Sakarya, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (lokal dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, yıldırım, ani sel, su baskını ve heyelan vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

''YILDIRIM, SEL VE HEYELAN'' UYARISI: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, mevsimsel olarak görülen elektrik yüklü bulutların neden olacağı gök gürültülü sağanak yağışlarla birlikte ortaya çıkacak yıldırım ve dolu yağışına karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Çağlar, Türkiye'de 13 Temmuzdan bu yana atmosferin üst seviyelerinde bulunan serin hava kütlesine bağlı olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkili olduğunu anımsattı. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde etkili olan gök gürültülü sağanak ile anlık ve lokal kuvvetli rüzgar, dolu yağışı ve yıldırım yaşandığına dikkati çeken Çağlar, 13 Temmuzda metrekareye Bartın'da 89, Zonguldak'ta 57, Rize'de 40, Kocaeli'nde 37, Aksaray'da 29, Düzce'de 27, Nevşehir'de 26, Kastamonu'da 10, İstanbul'da 7 milimetre yağış düştüğünü ifade etti.

Türkiye'nin, kuzey ve iç kesimlerinde aralıklı süren gök gürültülü sağanak yağışların, bugün ve yarın, Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, Marmara'nın doğusu (Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Bilecik) İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin kuzey ve batısında etkili olacağının beklendiğini anlatan Çağlar, şöyle devam etti:

''Başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere yurdun kuzey ve iç kesimlerindeki kuvvetli sağanak yağışlar nedeniyle yaşanabilecek ani sel, taşkın ve heyelan tehlikesine karşı uyarıyoruz. Toprağın doyma noktasına ulaşması, ani ve hızla gelişen şiddetli yağış sonucu akışa geçen oldukça fazla su miktarı ile taşkın seviyesinde akan dere ve akarsuların meydana getireceği, ani sel, taşkın, heyelan tehlikesine bağlı yaşanabilecek muhtemel can ve mal kayıplarına karşı tedbirli olunması önem arz ediyor. Ayrıca, mevsim gereği sıcak yer yüzeyi ile atmosferin üst seviyesinde bulunan serin hava kütlesinin ortaya çıkardığı dikey sıcaklık farkı ve düşey nemliliğe bağlı olarak gelişen atmosferik kararsızlık sonucu elektrik yüklü Cumulonimbus (Oraj ve Fırtına Bulutu) bulutuna bağlı gökgürültülü sağanak yağışla birlikte yıldırım ve dolu hadiselerine karşı vatandaşların ve dikkatli olmaları gerekiyor.''

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden sonra bölgenin doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik) aralıklı olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: İç kesimleri parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Afyonkarahisar ve Kütahya çevreleri kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek.

AKDENİZ:
Bölgenin doğusu ile zamanla Göller Yöresi parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Akdeniz'in iç kesimleri (Adana, K.Maraş, Osmaniye, İskenderun ile Mersin'in kuzey ve batı ilçeleri), yarın (çarşamba) öğle saatlerinden sonra K.Maraş çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile yarın (çarşamba) öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölgenin kuzeydoğusunda (Nevşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri) kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı olmak üzere kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bu akşam ve gece saatleri Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde, bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batısı kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Adıyaman ile öğleden sonra G.Antep çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN