Polisten 'kimlik' dayağı

Parkta arkadaşlarıyla bira içerken kimliği yanında olmadığı için tartıştığı polisler tarafından elleri kelepçelenerek tekme tokat dövüldüğünü öne süren İsmail Aydoğdu şikâyetçi oldu

İstanbul Kağıthane Parkı'nda geçtiğimiz pazar akşamı bira içen tekstil işçisi İsmail Aydoğdu (33) ile 2 arkadaşının yanına gelen polis ekibi kimlik sordu. Kimliği yanında olmayan Aydoğdu ile polisler arasında tartışma çıktı. Aydoğdu kendisine "Bana karşı gelme" diye tokat atan polis memuruna, "Kimliğim yok diye bana vuramazsın" diyerek tokatla karşılık verdi. Bunun üzerine polisler ellerini kelepçeledikleri Aydoğdu'yu polis otosuna bindirdi. Aydoğdu, Alibeyköy'de tenha bir yere götürülüp tekme tokat dövüldüğünü, ardından yakındaki bir polis merkezine bırakıldığını iddia etti Kafası ve gözünde şişlikler olan Aydoğdu, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bana kimlik sorulduğunda, 'Üstümde yok ama evden getirebilirim' dedim. Genç bir polis karşılık vermememi ve kendisine itaat etmemi söyleyip tokat attı. Suçlu bile olsam cezamı polis veremez. Kimlik bulundurmamanın 69 TL cezası varmış. Tokadı hak etmediğim için karşılık verdim. Sonra bu hale geldim. Polisin böyle şiddet uyguladığına inanmazdım ama başıma geldi."

BAŞKOMİSER: 'VAZGEÇME'

Polislerden şikâyetçi olan Aydoğdu, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden darp raporu aldı. Daha sonra Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen Aydoğdu, polis merkezindeki bir başkomiserin kendisine "İddia ettiğin olayları yaşadıysan sakın şikâyetinden vazgeçme. Suç işleyen cezasını çekmeli. İnsanlar hukuki yoldan hakkını ararsa meslektaşlarımız arasındaki çürük elmalar da ayıklanmış olur" dediğini anlattı.

BİZE ULAŞIN