Çocuğunuza nasıl özel okul seçmelisiniz?

1. Yabancı dil eğitimi bu seçimde çok önemlidir. Bu seçimi yaparken sadece yabancı dil için ayrılan ders saatlerinin değerlendirilmesi yeterli değildir. Okul yönetiminden müfredat ve öğretmen kadrosu konusunda bilgi almak da gereklidir.
2. Üniversite öncesi alt bilgi donanımının yapılması ve seçilecek mesleği yürütebilmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak önemlidir. Alt yapı çalışması sadece alanlardaki derslerle sınırlı olmamalıdır. Okullarda yapılacak belli başlı hazırlıklar: Ekip çalışmasına hazırlık, sunum becerilerinin kazanılması, genel kültür kazanılması için etkinliklerin planlanması...
3. Kütüphane ve laboratuarların etkin kullanılan alanlar olması önemlidir. Okul içinde var olan zorunlu bir iki laboratuarın kurulması yeterli olmamalıdır. Öğrenciler derslerde öğrenecekleri her bilgiyi uygulama, transfer edebilecekleri başka ortamları yaşama olanağı ile karşılaşmalıdır.
4. Ulusal ve uluslararası projelerde öğrencilerin aktif katılımı önemli bir kriterdir. Her geçen gün küçülen dünyamızda yaşıtları ile ortak projelerde yer alan gençler meslek sahibi olduklarında uluslararası ilişkilere daha da hazır olabileceklerdir.
5. Sosyal etkinlikler için ayrılmış mekânlar, spor alanları gençlerin sağlıklı gelişimi için önemli olduğu kadar değerlerin kazanılması ve toplumsal süreçlerde yer almak için gerekli hazırlıkları yapmalarına katkıda bulunur. Spor takımları, tiyatro ve müzik grupları vb. çalışmaların sürdürülmesi önemlidir.

* Bahçeşehir Kolejleri Rehberlik Biriminden sorumlu Genel Koordinatör Yardımcısı Psikolog DEMET KÖKLÜ

BİZE ULAŞIN