Selin'in cansız bedeni bulundu

Artvin'in Şavşat ilçesindeki selde kaybolan 6 yaşındaki Selin Demiral'ın cesedi bulundu.

İlçeden geçen Tigrat Deresi'ndeki bentlerin yıkılması sonucu meydana gelen selde kaybolan Demiral'ı bulmak için dünkü çalışmalarına yağış nedeniyle ara veren ekipler, günün aydınlanmasıyla yeniden bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığına (JÖAK) bağlı 44 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerinin de aralarında bulunduğu ekipler, olay yerinden 5 kilometre uzaklıkta Bahçecik Mahallesi mevkisinde, dere kenarında Selin'in cesedini buldu.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

SEL SULARI 8 KİŞİYE MEZAR OLDU

6 yaşındaki Selin Demiral'ın cesedenin bulunmasıyla Karadeniz'de çarşamba günü başlayan sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi.

Sinop'un Eymir köyünde Ramazan Keçe (15), sel sularına kapıldı. Şavşat'ta ölen Dildar Demiral (61) ve Mavinur Durmuş'tan sonra Lütfiye Acar (70) ve Özgen Demiral'ın cesetleri de dün bulundu.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde de sağanak yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelanda Fatma Durmuşoğlu (80) ile 46 yaşındaki Kadir Durmuşoğlu hayatını kaybetmişti.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU: KONUYLA İLGİLİ SAVCILIKÇA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin'in Şavşat ilçesinde meydana gelen selle ilgili savcılıkça soruşturma başlatıldığını söyledi.

İncelemelerde bulunmak üzere Artvin'in Şavşat ilçesine gelen Bakan Eroğlu, arama-kurtarma çalışmalarına katılan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı'na bağlı JAK timleri ile çeşitli illerden gelen sivil savunma görevlilerine, teşekkür etmek için Şavşat İlçe Jandarma Komutanlığına gitti.
Burada, JAK timleri ve sivil savunma görevlilerini, kayıpları erken bulmalarından dolayı kutlayan Bakan Eroğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Eroğlu, bir soru üzerine, ''Sevincimiz şudur ki, cesetlerin bulunması acımızı bir miktar dindirdi. Konuyla ilgili savcılıkça soruşturma başlatıldı'' dedi.

Olaya ilişkin gözaltına alınan olup olmadığı yönündeki soru üzerine Bakan Eroğlu, ''Bunlar incelenecek, bakılacak. Arkadaşlarımız teknik olarak inceleyecek ve bir kusur varsa, neticede bakılır'' diye konuştu.

''BENTLER, SUYUN ENERJİSİNİ KIRMIŞTIR. BU BENTLER OLMASAYDI, FELAKET DAHA BÜYÜK OLURDU''

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin'in Şavşat ilçesinde meydana gelen selde, dere üzerindeki bentlerin suyun enerjisini kırdığını belirterek, ''Bu bentler olmasaydı, felaket daha büyük olurdu'' dedi.

Şavşat İlçe Jandarma Komutanlığında, arama-kurtarma çalışmalarına katılan görevlileri kutladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, devletin bu tür afetleri önlemede son yıllarda büyük gayret içinde olduğunu belirterek, ''5 can burada derede kayboldu. Biz tabi buna üzülüyoruz'' dedi.

Ancak en azından devletin anında olaya müdahale ederek, gerek jandarma, gerek sivil savunma, gerekse diğer illerden ekiplerin gelmesiyle, Başbakanın ve kendilerinin talimatıyla hemen olaya müdahale edildiğini ifade eden Eroğlu, ''Ben, valimiz, kaymakamımız, öteki yetkililere teşekkür ediyorum. Herkesi gönülden tebrik ediyorum. Can kaybı olmasaydı çok daha iyi olacaktı. Mal kaybının önemi yok. Devletimiz güçlüdür, onları telafi eder. Ama can kaybını telafi etmek mümkün değil'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu, derede yapılan bentler ilişkin eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine, ''Bununla ilgili inceleme yapılıyor. Ben de inceleyeceğim. Ama bu bentler, suyun enerjisini kırmıştır. Bu bentler olmasaydı, felaket daha büyük olurdu'' dedi.

Yıkılan bentlerde kalitesiz malzeme kullanıldığı yönündeki iddialarla ilgili bir soru üzerine de Eroğlu, şöyle konuştu:

''Onların hepsini inceleyeceğiz. Ama bentlerin pek çocuğu ayakta. Bu bentler suyun hızını, enerjisini kıran çok önemli yapılardır. Bu bentler olmasaydı, felaketin çok daha büyük olduğunu görecektik. Bu sel bir gün sonra, buranın pazarının olduğu gün olsaydı, felaket çok daha büyük olabilirdi. Ama sivil savunma ekipleri, jandarma arama kurtarma ekipleri çok büyük gayret gösterdiler. Ben de teşkilatımın bütün birimlerine talimat verdim. Gerek DSİ Genel Müdürlüğü, gerekse Artvin'deki bölge müdürlüğümüz, Erzurum, Kars gibi bütün bölge müdürlüklerimizi buraya sevk ettik. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğüne talimat verdik. Cesetlerin bulunması, acımız bir miktar dindirdi.''

''DERE YATAĞININ İŞGAL EDİLMEMESİ LAZIM''

Bakan Eroğlu, başka bir soru üzerine de, bütün tesislerin hesabının, belli debiye göre yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Belli emniyet faktörü ve tekerrür dikkate alınarak bu hesaplar yapılır. Bu tekerrür üzerinde bir yapı gelirse afettir. Onun önüne kimse geçemez. Sadece Türkiye'de olmuyor bu afetler. ABD'de de, Avrupa'da da oluyor. Ama bunları en asgariye indirmek için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Vatandaşlarımızın, mutlak surette dere yatağını işgal etmemesi lazım. Dere yatığındaki taşkın seviyesine kadar yapı yapılmaması şarttır.''

Şavşat ilçesinde 120 yıldır böyle bir sel olmadığını ifade eden Bakan Eroğlu, bir gazetecinin, ''Vatandaşlar bentleri eleştiriyor'' demesi üzerine, ''Vatandaşlar belli bir süreyi görüyor. Ama kayıplar vardır. 500 yılda tekerrür eden heyelan vardır. Bu ilmi meseledir. Vatandaşın kısa ömründe baktığı ile bunlar anlaşılmaz. İlmi olarak şu anda çalışıyoruz. Bilim adamları tarafından raporlar hazırlanacak. Gerekli tahkikat yapılıyor. Şu anda her şeyi söylemek doğru değil'' diye konuştu.

ÇANKIRI'DA SEL NEDENİYLE 2 KÖPRÜ, 3 AHIR VE 2 SAMANLIK İLE KÖY YOLLARI HASAR GÖRDÜ

Çankırı'nın Bayramören ilçesinde meydana gelen selde 2 köprü, 3 ağır ve 2 samanlık ile köy yollarının bir kısmı hasar gördü.

Bayramören Kaymakamı Şeref Aydın, dün başlayan sağanak nedeniyle meydana gelen sel felaketinin hasarlara yol açtığını bildirdi.

Selin meydana geldiği yerlerde incelemelerde bulunan Aydın, 1 yaya köprüsü, 6 metrelik 1 araç köprüsü, 3 ahır, 2 samanlık ve köy yollarının büyük bir kısmının su baskınından dolayı hasara uğradığını kaydetti.

Aydın, sel felaketinde can kaybının olmamasına sevindiklerini, selden mağdur olanların tespit edilerek bir an evvel mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmaların hızla sürdüğünü söyledi.

KARADENİZ'DE YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Karadeniz Bölgesi'ndeki kuvvetli yağışların bugün de etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, hafta başından bu yana yurdun kuzey ve iç kesimlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülen yağışların, Karadeniz Bölgesi genelinde bugün de gece saatlerine kadar aralıklarla etkisini sürdüreceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Lokal dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, yıldırım, ani sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

BARTIN VALİSİ IŞIK: UYARILARIMIZ SAYESİNDE 100 ARAÇ SEL SULARINA KAPILMAKTAN KURTULDU

Bartın Valisi Halil Işık, kentte yaşanan sel felaketinde herkesin üzerine düşen görevi yaptığını belirterek çalışmalara katılanlara teşekkür etti. Vali Işık, sel öncesinde gerekli uyarıların yapılması nedeniyle 100 aracın sele kapılmasının önlendiğini kaydetti.

Halil Işık, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Kur. Alb. Hayrettin İmren ile birlikte Bartın Belediyesi'ne gelerek, başta Başkan Cemal Akın olmak üzere, kriz merkezinde görev yapan herkese teşekkür etti. Yaşanan sel afeti sırasında devletin tüm imkanlarının Bartın'a getirildiğini ifade eden Vali Işık, "Bakanlıkları ve merkez birimlerini anında bilgilendirdik. Çok sayıda ulusal kanalda canlı yayına çıktık, halka çalışmaları ve doğruları anlattık. Sel sırasında halkımıza tüm imkanları sunduk. Halkımızdan tepki görmedik, sevgi ve saygı gördük." dedi.

Sel sonrası normal düzene dönüldüğünü, ancak olabilecek heyelan, yıkıntı vb. olaylar için kriz merkezinin çalışmaya devam ettiğini anlatan Vali Halil Işık, "Sivil Savunma ekiplerini, helikopteri gönderdik. Kızılay da ayrılmak üzere. 7 arozöz temizleme çalışmaları için Bartın'da kalacak. Şu aşamadan sonra kamu güvenliği ve kamu sağlığı önemli. İçme sularının klorlanması, ayrıca ilaçlama çalışmalarına önem vermek gerekiyor. Deniz sularının tahlil ettirilmesi için de talimat verdim. Plajlarda denize girilebilirlik kontrol edilecek." diye konuştu.

Başarılı bir kriz çalışması yapıldığına kaydeden Vali Işık, şunları söyledi: "Gerek Belediye, gerekse Emniyet Müdürlüğü ekipleri vatandaşları uyararak can ve mal kayıplarını önledi. Irmak kenarlarındaki araçları zamanında kaldırtmasaydık 100 civarında araç su altında kalırdı. Jandarma Komutanlığı da kırsal kesimde önemli tedbirler aldı. Sele kapılan ve mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü yurtlarını açtı. Kızılay ekipleri mağdur kalan vatandaşların beslenmelerini sağladı. Devlet olarak tüm görevlerimizi yerine getirdik. Bu çalışmalara katılan herkese teşekkür ediyorum."

KASTAMONU'NUN HANÖNÜ İLÇESİNDEKİ GÖKIRMAK YATAĞI TAŞTI, İLÇE MERKEZİ VE 4 KÖYDE EKİLİ ALANLAR SU ALTINDA KALDI

Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde ve çevresinde etkili olan sağanak dolayısıyla yöreden geçen Gökırmak yatağı taştı, ilçe merkezi ve 4 köyde ekili alanlar su altında kaldı.

Daday, Azdavay ve Karadere çaylarının birleşmesi ile oluşan Kızılırmak'ın en büyük kolu Gökırmak yatağı aşırı yağışlar nedeniyle taştı. Gökırmak'ın taşması ile ilçenin merkezi, Bağdere, Yenice, Sarıalan ve Aşağı Çakırçay köylerinde yüzlerce dönüm ekili alanı su altında kaldı.

Sarılan Köyü Muhtarı Ayhan Çatal, Gökırmak'ın taşmasıyla 850 dönüm ekili arazilerinin su altında kaldığını belirtti. Çatal özellikle Sarılan, Yenice ve Aşağı Çakırçay köylerinde çeltik, buğday, mısır ve fasulye ekili alanların hasara uğradığını söyledi.

Hanönü Kaymakamı Ahmet Adanur, İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin, sel baskınına uğrayan bölgelerdeki tarım arazilerinde tespitler yapmak için yola çıktıklarını bildirdi.

İlçe Tarım Müdürü Veysel Balcı ise, ilk tespitlere göre toplam bin dönüm tarım arazisinin su altında kaldığını söyledi.

ELBİSTAN'DA DEPOLAMA ALANINDA BULUNAN 250 TON BUĞDAY ZARAR GÖRDÜ

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde sağanak yağış, Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) ait geçici depolama alanındaki 250 ton buğdayın zarar görmesine neden oldu.

Ani başlayan sağanak yağış nedeniyle, ilçeye bağlı Çiçek köyü sınırlarında bulunan, TMO'ya ait tahıl ambarı olarak kullanılan 30 dönümlük alan su altında kaldı. Depolama alanındaki 250 ton buğday, zarar gördü.

Tahıl ambarı olarak kullanılan alanın su altında kalması nedeniyle bir süre durdurulan alımlara daha sonra yediden başlanacağı bildirildi.

GÖKIRMAK'TA SEL NEDENİYLE ÇOK SAYIDA BÜYÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde ve çevresinde etkili olan sağanak yağmur ilçeden geçen Gökırmak'ta sel oluşmasına neden oldu.

Dün bütün gün yağan yağmurun ardından Taşköprü ve çevresindeki Daday ve Azdavay çaylarının yanı sıra Gölveren kesiminde Kastamonu Karaçomak Deresi'nin birleşmesiyle oluşan ve Kızılırmak'ın en büyük kolu olan Gökırmak'ta sele neden oldu. Özellikle çevre köylerde yağışın etkisiyle çok sayıda büyükbaş hayvan telef olurken Gökırmak'ta sel sularına kapılan hayvanları gören Taşköprülü vatandaşlar ise hayretlerini gizleyemedi.

Yetkililer uzun süreli yağmur nedeniyle belirli bölgelerde sel meydana geldiğini bu suların Gökırmak'ta buluşması nedeniyle ağaç ve odun parçalarının tarihi Taş Köprü'nün gözlerini tıkamak üzere olduğunu açıkladı. Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan da Gökırmak'ta oluşan seli yakından inceleyerek köprünün gözlerinde oluşan tıkanmaların açılması için gerekli birimlere talimat verdi.

Gökırmak'ta uzun zamandır böyle bir sel meydana gelmediğini kaydeden Arslan, yağışların artarak devam etmesinden endişe ettiklerini belirtti.

MUDURNU'DA DERE KENARINDAKİ BALIK ÇİFTLİKLERİNDE BULUNAN HAVUZLARDA BİNLERCE BALIK, SEL SULARINA KAPILDI

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde etkili olan sağanak yağış, dere kenarındaki balık çiftliklerinin zarar görmesine neden oldu.

Taşkesti beldesi Karaçomak köyündeki sağanak yağış nedeniyle, dere kenarındaki balık çiftliklerini su bastı. Havuzlarda bulunan binlerce balık, sel sularıyla sürüklendi. Oğluyla balık çiftliği işleten İbrahim Sarıhan, ''Çiftlikteki 500 bin yavru alabalıktan 50 binini ve yetişkin 50 bin alabalığı sel suları götürdü. Zararımız 50 bin TL'' diye konuştu. Yusuf Sarıhan ise 140 bin alabalığının bulunduğunu ifade ederek, ''Bu balıklardan 500'ü anaçtı. Balıkların tamamı sel sularıyla gitti. 60 bin TL zararım var. Bankalara borçlarım vardı'' dedi.

Öte yandan, sağanak yağışın etkili olduğu Gölcük köyü Tekirler Mahallesi'nde de bazı ağaçlar devrildi. Köylülerden Mehmet Karademir, ceviz ağaçlarının devrilmesi nedeniyle 4 bin TL zararının bulunduğunu öne sürdü.

BİZE ULAŞIN