Sigara yasağına 2 gün kaldı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kapsamı genişletilen sigara yasağının 19 Temmuz 2009 Pazar günü yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, "Sigara yasağından geri dönüş yok" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Kapalı mekanlarda özel yerler yapılması ve burada tütün kullanımına izin verilmesi'' yönündeki taleplerin kabul edilemeyeceğini belirterek, ''Böyle bir uygulama 19 Temmuz tarihinden itibaren olamaz. Aynı şekilde uygulamayı taleplere göre değiştirmeyi de asla düşünmüyoruz'' dedi.

Bakan Akdağ, Rixos Grand Ankara Oteli'nde, 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Kanun'un genişletilerek 19 Temmuzda uygulamaya girecek, restoran, kafe ve bar gibi yerlerde de tütün kullanımını yasaklayan düzenleme ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Yasağın genişletilmesiyle birlikte gelinen süreçte sektörün kendilerinden bazı talepleri olduğunu ifade eden Akdağ, birçok kez Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu gibi çeşitli sektör temsilcileriyle bir araya gelerek toplantı yaptıklarını ve sektörün isteklerini dinlediklerini söyledi. Recep Akdağ, sektör temsilcilerinin kapalı mekanlarda sigara yasağına ilişkin düzenlemeyle ilgili istekleri hakkında şunları kaydetti:

''Sektör temsilcileri bizden 'kapalı mekanlarda özel yerler yapılsın, buralarda iyi klima sistemleri hazırlansın ve sigara içilmesine müsaade edilsin' şeklinde talepte bulundu. Böyle bir uygulamayı baştan da düşünmemiştik. Hem bilim adamlarımızla hem de Dünya Sağlık Örgütü'nün yol göstericileriyle bunu çok tartıştık. Bunun doğru olmadığını biliyoruz. Kapalı alanlarda hangi klima sistemini kullanırsanız kullanın, burayı kanserojen maddeler açısından temizleyemezsiniz.

Onun için çok net ifade ediyorum; 'kapalı mekanlarda özel yerler yapılsın, buralarda iyi klima sistemleri hazırlansın ve sigara içilmesine müsaade edilsin' şeklinde bir uygulama 19 Temmuz tarihinden itibaren olamaz. Aynı şekilde uygulamayı taleplere göre değiştirmeyi de asla düşünmüyoruz.''

Dumansız yaşam istiyoruz ama nasıl bırakacağımızı bilmiyoruz!

Geçen sene 19 Mayıs'ta başlayan kamuya açık alanlarda sigara içme yasağının ardından sık sık 19 Temmuz tarihini duymaya başladık. "19 Temmuz'da tüm kapalı alanlar sigarasız olacak, Türkiye tam dumansız hava sahasını uygulayan 13. ülke olacak, artık başkalarının içtiği sigara bizim sağlığımızı tehdit etmetecek...." gibi pek çok açıklamalar duyduk. Ve 19 Temmuz geldi çattı.

Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre sigara içenlerin % 63'ü sigarayı bırakmak istiyor. Yani aslında sigara içenler de sigaranın hem kendilerine hem de çevresindekilere verdiği zararların farkında. Bu nedenle de sigara içenlerin % 63'ü yakın gelecekte sigarayı bırakmak istediklerini belirtiyorlar.

Peki bu kadar istemelerine rağmen bırakan kişi sayısının az olmasının ve Türkiye'nin hala sigara tüketiminde dünyada 7. Sırada yeralmasının nedeni ne olabilir? Yine aynı araştırmaya göre, sigarayı bırakmaya çalışanların % 50'si hiçbir şey yapmadan, herhangi bir yardım almadan kendi kendilerine bırakmak istiyorlar. Geriye kalanların bir yardım alarak bırakmaya çalıştıkları düşünülmesin. Bu kişilerin % 11'i çekirdek çitleyerek sigara içme alışkanlığından kurtulmaya çalıştığını,% 15'i nikotinsiz sakız çiğneyerek %9'u daha fazla su,çay, kahve içerek, % 9'u daha fazla atıştırma, meyve gibi şeyler tüketerek bırakmaya çalıştıklarını belirtiyor. Yalnızca % 13'ü bir sigarayı bırakma ürününden destek aldılarını belirtiyorlar.

Sigaranın bağımlılığa neden olan bir madde olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Sigara kullananlar, sigara içmeyince kızgınlık, endişe, konsantrasyon bozukluğu, huzursuzluk, kabızlık, gibi belirtiler göstermeye başlar. Bu belirtiler, sigaradaki nikotinin alınmamasından kaynaklanır ve sigarayı bırakmaya çalışan kişilerin tekrar başlamasına neden olan şey genellikle bu belirtilerdir. Bu nedenle sigarayı hiç bir yardım alamadan bırakabilenlerin oranı yalnızca % 3-% 5 arasındadır.

Peki nasıl bıracağız?

Sigarayı bırakmak için dünyada en çok kullanılan yöntem nikotin sakızları, nikotin tabletleri gibi nikotin replasman tedavisidir. Nikotin replasman tedavisinin mantığı sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan nikotin yoksunluk belirtilerinin ortadan kaldırılması ,kişinin sigarayı bıraktıktan sonraki dönemi rahat geçirilmesinin sağlanmasıdır.

Etkinliği kesin ve bilimsel olarak kanıtlanmış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da en çok önerilen sigara bırakma yöntemidir. Sigara bırakma olasılığını 2-2.5 kat arttırır. Nikotin replasman tedavisi ürünlerini yeterli dozda ve sürede kullanmak da önemlidir.

"Sigarayı Bırakmada Danışmanım Eczacım"

İstanbul Eczacı Odası, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) ve Johnson&Johnson işbirliği ile başlatılan "Sigarayı Bırakmada Eczacının Danışman Rolü" adlı proje kapsamında İstanbul Eczacı Odası'na bağlı 100 eczacı sigarayı bırakmada topluma danışmanlık verebilmek için eğitim aldı. "Türkiye'de Eczacıların Sigarayı Bırakmadaki Rolü ve Önemi" adlı proje Türkiye'de halkın ilk olarak danıştığı en önemli sağlık mesleği mensuplarından olan eczacıların pek çok önlenebilir hastalığın temel sebebi olan ve ülkemizde yetişkin nüfusun %52'si tarafından kullanılan sigarayla savaşta danışman olarak etkin rol alabilmeleri için tasarlandı.

BİZE ULAŞIN