Acarkent villaları şimdilik kurtuldu

Orman Genel Müdürlüğü'nün "İstanbul'daki Saip Molla-I Özel Ormanı'ndan aşım yapıldı" suçlamasına hedef olan bin 822 lüks villalı Acarkent, 3 yıl sonra rahat nefes aldı. Mahkeme, kat mülkiyetli villaların tapu iptali için açılan davayı reddetti. Beykoz 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşması dün yapıldı. Yer darlığı sebebiyle, nikah salonunda yapılan ve 100'e yakın taraf avukatının katıldığı duruşmada, Mahkeme Başkanı Salih Kopan, Beykoz Çavuşbaşı Saip Molla Çiftliği'ne konulan "Özel orman şerhi" nin kaldırılmasının yok sayılmasına ve yeniden niteliğinin özel orman olarak belirlenmesine hükmedildiğini açıkladı. Kopan, ayrıca izin sahası dışında kalan yüzde 6'lık kısma yönelik meni müdahale, kal ve diğer talepler için açılan davanın da reddine ve 6831 sayılı Orman Kanunu'na aykırı olarak tapu sicil kayıtlarında özel ormanın tamamı üzerinde kurulan kat mülkiyetine yönelik işlemin iptaline yönelik açılan davanın reddine karar verildiğini bildirdi.

STK UYARISI

Kararda, buraya daha önce yapılış iznini Orman Genel Müdürlüğü'nün verdiği, Beykoz Belediyesi'nin de imarlı alanları ruhsatlandırdığı, dolayısıyla ortada husumet olmadığının görüldüğü belirtildi. Bu nedenle, Orman Genel Müdürlüğü'nün davanın tarafı olamayacağı vurgulandı. Öte yandan, kararı yorumlayan hukukçular, sivil toplum örgütlerinin (STK) davacı olması halinde iptal davası açılabileceğini, buradan çıkacak kararla da tapu iptal ve kal davası açılabileceği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?
DAVACI Orman Genel Müdürlüğü Kanlıca İşletme Şefliği, 1987'de Orman Bakanı Hüsnü Doğan imzasıyla 137 bin 531 metrekare alanda, "Ormanda hiçbir ifraz yapmamak, yatay alanın yüzde 6'sından fazla yer işgal etmemek" şartı ile 1452 villa ve sosyal tesisler için izin verdi. Ancak müfettiş incelemesinde orman alanının tamamında kat irtifakı kurulduğu, daha sonra bunların kat mülkiyetine dönüştürüldüğü saptandı. Fazla yapılaşma tartışmasının sebebi, villa bahçe duvarları, yollar, sosyal tesisler ve diğer tesislerin yüzde 6'lık hesaba dahil edilmemesinden kaynaklandı.

BİZE ULAŞIN