Darbecilere Taksim'de protesto

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Ergenekon savcıları ve mahkeme başkanını değiştirme isteği bir grup vatandaş tarafından Galatasaray Meydanı'nda protesto edildi. "HSYK sakın ha, savcılara dokunma" diyen göstericiler, Ergenekoncuların yargılanmasını istedi.

'Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu' üyeleri darbecilerin yargılanması talebiyle akşam saatlerinde Beyoğlu Tünel'de toplandı. Ellerinde, "Darbeciler yargılansın. Özgürlük istiyoruz. Darbeye karşı ses çıkar" yazılı pembe renkli dövizler taşıyan, "Ergenekon dağıtılsın darbeciler yargılansın" pankartı açan grup, düdükler, davullar, ıslıklar çalarak İstiklal Caddesi boyunca yürüdü. Ferhat Kentel, Nihal Bengisu Karaca, Necati Ceylan, Leyla İpekçi, Zeynep Tanbay gibi aydınların destek verdiği eylemciler, çeşitli sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Burada grup adına bir açıklama yapan Zeynep Tanbay şunları söyledi: "20 Temmuz'da Türkiye tarihinde demokrasi mücadelesi tarihinde bir ilk gerçekleşecek. Seçilmiş bir hükümeti devirmek için darbe planlayan askerler 20 Temmuz'da yargılanmaya başlayacak. Muhtıra verenler, yargı darbelerini kışkırtanlar, tanklarla demokrasiye balans ayarı yapanlar, kitapçıları bombalayan 'iyi çocuklar', suikastlar planlayanlar, ırkçı dernekler kuranlar, yeraltına cephaneler gömenler, siyaseti vesayet altına almaya çalışanlar, komploların peşinde koşanlar, andıçlar hazırlayarak iç düşman belirleyip durmaktan bir türlü vazgeçmeyenler, faili meçhullerin failleri olduğunu bildiğimiz rütbeliler ilk kez yargılanacaklar. Bu yüzden buradayız."

27 Mayıs'a, 12 Mart'a, 12 Eylül'e, 28 Şubat'a, yargı darbelerine karşı olduklarını söyleyen Zeynep Tanbay, 'demokrasi' ve 'özgürlük' istediklerini ifade etti. Tanbay, "Bizler artık rahat nefes almak istiyoruz. Bizi nefessiz bırakmak için tezgahlanan darbe girişimlerini görmezden gelenlerden sıkıldık. Suikast krokilerini bilmezden gelenlerden, darbeyi savunmayı fikir özgürlüğü kapsamında görenlerden, tepeden bakan seçkinlerden bıktık. Dokunulmaz olduğunu düşündüğü için darbe günlükleri yazanlar, darbe planlarını dolaplarında saklayanlar, askerlerle darbe planlayan, planlardan yüzlerce sayfa günlük çıkaran gazetecilerden, bilim insanı sıfatının arkasına gizlenenlerden bıktık. Sizin zamanınız doldu artık." şeklinde konuştu.

SAVCILAR GÖREVDEN ALINIRSA...

Hidayet Şevkatli Tuksal da yaptığı açıklamada, "Darbelere karşı olan, demokrasi ve özgürlük isteyen bizler herkese sesleniyoruz. HSYK'nın Ergenekon savcılarını görevden alma girişimi bir yargı darbesidir. Ergenekon savcılarına dokunmalarına izin vermeyelim. Ergenekon savcıları eğer görevden alınırsa o gün akşam 18:00'de sokağa çıkalım ve bu davanın arkasında halkın olduğunu, asla peşini bırakmayacağımızı bir kez daha gösterelim. Şimdi darbe girişiminde iş üstünde yakalanan generallerin paşa paşa yargılanması zamanıdır. Şimdi özgürlüğün zamanıdır. Darbeciler yargılansın, Ergenekon dağıtılsın." çağrısında bulundu.

Eylemin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Avukat Necati Ceylan, ülkenin darbeler memleketi haline geldiğini artık bunların bitmesini istediklerini dile getirdi. Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu darbeler Türkiye'ye geri götürdü. Milletimizin iradesi doğrultusunda gerçekleşen yasama ve yürütme organlarının görevi yapmasını istiyoruz. HSYK kendi görevini yapması gerekirken, vatan kurtarıcılarının aleti olmakta. Yargılanan insanlar suçluysa cezalandırılmasını, suçsuzsa beraat etmesini istiyoruz. 'Bu ülke benimdir. Onu ben yönetirim' zihniyetinin son bulmasını istiyoruz. Bu yüzden bugünkü eyleme katıldım." dedi.

SAVCILARA DOKUNULMASINI İSTEMİYORUZ

Eyleme destek veren Genç Sivililer adına konuşan Hayri İnce, "Ergenekon sürecinin ortadan kaldırılamaya çalışıldığını görüyoruz. HSYK Ergenekon savcılarını değiştirmek istiyor. Hakimlerin yerleri değiştirilmek isteniyor. JİTEM'i, KCK'yı soruşturan savcılar görevden el çektirilmeye çalışılıyor. Bunların üstünün örtülmeye çalışıldığını görüyoruz. Gizli saklı da yapılmıyor her şeyi açıkça yapıyorlar. Biz de bunlara karşı sesimizi çıkarıyoruz." diye konuştu.

Murat Ay isimli bir vatandaş da "Bahriye işleriyle uğraştıklarını düşünerek vergimizi veriyorduk. Sonra onların bahriye işi ile değil siyasetle uğraştıklarını gördük. Böyle bir ülkede yaşadık. Benden sonra gelecek neslin böyle bir ülkede yaşamaması için buradayız." diyerek eyleme katılma gerekçesini açıkladı.

Film yönetmeni Kutluğ Ataman da eyleme neden katılıp destek verdiği sorusuna karşılık şunları söyledi: "Ben vatandaş olarak görevimi yapmaya geldim." dedi. Ataman, "Bir hukuk devletinden söz ediyoruz. Bu kadar önemli bir dava devam ediyor. Savcıların görevinden alınma ihtimali varsa, kendisine saygısı olan vatandaşlar olarak bunu kabul etmeyeceğimiz göstermek istedik. Biz düzgün adaleti hak ediyoruz. Savcılarımıza dokunulmasını hiç bir şekilde istemiyoruz."

BİZE ULAŞIN