Türk Kahvesi bir türlü pişirilemedi

Türkiye Mevsimi içinde Paris'teki Louvre Müzesi'nde yer alan Tuileries Bahçeleri'nde bugün açılması beklenen Türk Kahvesi, inşaat ödeneği ağır bürokrasiye takıldığı için yetişmedi. Gecikmeli açılış çabası sürüyor

FRANSA'da devam eden Türkiye Mevsimi etkinlikleri adeta bir 'skandal'a sahne oldu. Etkinlikler, Türk Hükümeti'nin etkinlikleri düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na (İKSV) gereken maddi desteği zamanında sağlayamaması nedeniyle programından geriye düştü. 10 ve 16 Temmuz arasında Paris'in Louvre Müzesi sınırlarındaki Jardin Des Tuileries'de izinle tasarlanması ilan olunan Le Cafe Turc / Türk Kahvesi adlı girişimin altyapısını sağlayan inşaat sürecinin, şantiye yöneticisinin Türkiye tarafından 750 bin euroluk alacağının büyük bir kısmını tahsil edememiş olması ve işçilerin de iş bırakmasından ötürü, son derece güç koşullarda ve İKSV yetkililerinin azami çabalarıyla tamamlanmaya çalışıldığı öğrenildi. Öte yandan Paris Louvre Müzesi'nin böylesi bir etkinlik için söz konusu bahçeyi tarihinde ilk kez açma konusundaki titizliği nedeniyle, bu sürenin uzatılamayabileceğinden endişe ediliyor. Ancak her durumda, Le Cafe Turc alanında bu akşam verilmesi planlanan Gevende açılış konseri, yine de iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Mimar Han Tümertekin'in Türk Kahvesi için tasarımını yaptığı ve eski İstanbul kahvehanelerinden esinlenerek Louvre bahçesine inşa edilen ahşap yapının tamamlanabilmesi için kullanılan vinç de, günlük 5 bin euroluk kira bedelinin ödenememiş olmasından ötürü işi yarıda bırakarak bölgeyi terk etmiş bulunuyor.

ERDOĞAN'DAN ACİL DESTEK

Gelişmeler üzerine Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterand ve konuya büyük hassasiyet gösterdiği bilinen Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış'ın da Paris'e gelmemesi yönünde bilgilendirildiği öğrenildi. Gevende grubunun konseriyle başlaması planlanan Türk Kahvesi etkinliklerinde konser ve sergilerin dışında ebru, kaligrafi ve tezhip sanatıyla ilgili kurslar, gölge oyunu, Karagöz-Hacivat ve kukla gösterileri, Türk mutfağıyla ilgili konferanslar düzenlenmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İKSV'ye Fransa'daki çalışmaların tamamlanabilmesi için tahsis edilen ödeneğin Paris'e zamanında ulaştırılabilmesi için altı gün önce kesin talimat verdiyse de, bu krize 'devlet bürokrasisi' ve etkinliğin gerçekleşmesine soğuk bakanların neden olduğu yorumları yapılıyor. Yine de sevindirici haber, gazete baskıya hazırlanırken yine Başbakan 'dan gelmiş gibi. Buna göre İKSV'nin beklediği maddi destek, Pazartesi günü Paris'e iletilebilecek. Türkiye Mevsimi'nde 400'ün üzerinde etkinlik var.

BİZE ULAŞIN