Yayınevi davasında 'Gladio' sorusu

Zirve Yayınevi'nde üç kişinin öldürülmesiyle ilgili davaya sanıklar siyah giysilerle geldi. Savcı, "İtalya'daki Kara Gömlekliler Gladio grubuna mı özendiniz?" dedi

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde, 1'i Alman, 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 19'uncu duruşmasında sanıklar Emre Günaydın, Hamit Çeker, Cuma Özdemir ve Abuzer Yıldırım'ın siyah gömlek ve pantolonla salona gelmeleri dikkat çekti. Cumhuriyet Savcısı, sanıklara, "Neden hepiniz siyah gömlek giydiniz? Özellikle siyah olmasının özel bir nedeni mi var?'' diye sordu. Sanıkların yanıt vermemesi üzerine Cumhuriyet Savcısı, "İtalya'da 'Kara Gömlekliler' diye bir Gladio grubu var. Onlara mı özendiniz?'' sorusunu yöneltti. Sanıklar da, bunun tamamen "tesadüf" olduğunu söyledi.

ARAL YİNE DURUŞMAYA KATILMADI

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada biri tutuksuz 6 sanık hazır bulundu. Cinayetlerin azmettiricisi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan ve geçen duruşmaya "ödenek yokluğu'' gerekçesiyle getirilemeyen Varol Bülent Aral bu duruşmaya da katılmadı. Aral'ın Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildiği gerekçesiyle duruşmaya katılmadığı belirtildi. Müdahil avukatlardan Hafize Çoban, Aral'ın duruşmaya getirilmemiş olmasında kasıt olabileceği görüşünde olduklarını söyledi. Mahkeme heyeti, Sanık Varol Bülent Aral ve tanık Burcu Polat'ın da bir sonraki duruşmaya hazır edilmesi için yazı yazılmasına karar verdi. Duruşma 21 Ağustos'a ertelendi.

BİZE ULAŞIN