Bugün Miraç Kandili

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Miraç Kandili'nde nafile ve kaza namazları kılmanın büyük bir sevap olduğunu bildirdi.

Çağrıcı, bu akşam kutlanacak Miraç Kandili'ne ilişkin yaptığı açıklamada, kandilin herkese hayırlar getirmesini diledi.

Miraç olayının, Hz. Muhammed'in peygamberliğinin 9. yılında Kabe'den Kudüs'deki Mescid-i Aksa'ya, oradan da göklere yükseltilmesi ve daha sonra geldiği yere döndürülmesi olduğunu anlatan Çağrıcı, ''Bu zaman ve mesafe kavramının ortadan kalktığı baştan sona bir mucizedir'' dedi.

Miraç mucizesinin yaşandığı yılda Hz. Muhammed ve etrafındaki Müslümanların Mekke'deki putperestlerin yoğun baskı ve işkencelere maruz kaldığını ifade eden Çağrıcı, ayrıca Hz. Muhammed'i himaye eden ve ona destek olan eşi Hz. Hatice ve amcası Ebu Talip'in vefatının da peygamberi oldukça üzdüğünü belirtti.

Hz. Muhammed'in böylesi acılar yaşadığı ve çeşitli sıkıntılara göğüs gerdiği bir dönemde Miraç'ın Allah'ın kendisine bir armağanı ve tesellisi olduğunu dile getiren Çağrıcı, Hz. Muhammed'in göklere yükseltilirken her bir tabakada peygamberlerle ruhani bir alemde buluştuğunu kaydetti.

Çağrıcı, Miraç'ta ayrıca Hz. Muhammed'e insanlığın ahiret hayatındaki akıbetiyle ilgili tablolar ve manzaralar gösterildiğini dile getirdi.

Miraç gecesinin nasıl kutlanması gerektiği konusunda da bilgi veren Çağrıcı, şunları söyledi:

''Miraç, Peygamber efendimizle ilgili bir olay, bir mucize olduğu için bu gecede peygamber efendimize salatüselam okumak önemli bir ibadettir. Peygamber efendimizin ruhunu memnun edici bir ibadettir. Kaynakların bildirdiğine göre namaz armağan olarak bu gecede farz kılınmıştır. Peygamberimiz nasıl Miraç yoluyla Allah'a yakınlaştıysa namaz da Müslümanlar'ın Allah'a yaklaşmalarına vesile olacak önemli bir bir ibadettir. Dolayısıyla Miraç Kandili'nde nafile ve kaza namazları kılmak büyük bir sevaptır. Kur'an-ı Kerim okumak, dua etmek ve tövbe etmek de bu kutsal gecede yapılabilecek ibadetlerdir.

Kutsal gecelerde yapılması gerekli olan özel bir ibadet yoktur. İnsanların kendi iradelerine, arzularına bağlı bir durumdur. Her Müslüman istediği şekilde ibadetini yapabilir. Bunların hepsi sevaptır. Önemli olan bu mucizenin hatırasını yaşamak, hissetmek ve bu geceyi güzel bir gece olarak bilip geceye özgü ibaretler yapmak. Bu gecede akraba ve dostlarla tebrikleşmek, mümkünse bir araya gelmek, beraber olmak bu gecenin anlamına uygun davranışlardır.''

Mustafa Çağrıcı, Miraç Kandili'nin bir diğer yönünün de ramazan ayına yaklaşıldığı bir zamanda olması olduğunu belirterek, ''Bu kutsal gün bir bakıma Müslümanlar'ın gönüllerini ramazana hazırlayan önemli bir duraktır'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN