Emniyet'te deterjanlı fırçalı işkenceye dava

Hırsızlık suçlamasıyla yakalanan Cüneyt B., polislerin Emniyet'te deterjan ve fırçayla yıkayıp işkence yaptıklarını öne sürdü. İki polise dava açıldı

İstanbul Küçükçekmece'de 2004'te içinde yüklü miktarda para bulunan bir otomobil çalındı. İki arkadaşıyla birlikte, Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 25 yaşındaki Cüneyt B. adliyede serbest bırakıldı. Cüneyt B., Emniyet'te işkence gördüğü iddiasıyla savcılığa başvurdu. Küçükçekmece Asayiş Bürosu'nda gözleri kapalı ve çırılçıplak bir odaya alındığını ifade eden Cüneyt B. suyla ıslatılıp boyun kısmından elektrik verildiğini iddia etti. Daha sonra Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne teslim edildiğini ifade eden Cüneyt B. burada gözleri açık, çırılçıplak olarak bir sandalyeye oturtulup ellerinin arkadan bağlandığını, görevlilerin kendisini ıslatıp toz çamaşır deterjanı ve fırça ile yıkadıklarını anlattı.

ŞUBEDEKİLERİ TANIDI
Cüneyt B. bu şekilde ıslak olarak yarım gün kalorifere bağlanıp yatırıldığını öne sürdü. Küçükçekmece Asayiş Şubesi'nde gözleri kapalı olduğu için kimin işkence yaptığını göremediğini ifade eden Cüneyt B., Gayrettepe'de kendisini deterjanla yıkayan polis memurları M.A. ve M.E.'yi teşhis etti. Olayla ilgili hazırlanan tüm raporları inceleyen Küçükçekmece Adli Tıp Şube Müdürlüğü, mahkemeye sunduğu raporda "Netice itibarıyla arızanın kişide yaşamsal tehlike bırakmadığı, basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte olduğu" ifadesine yer verdi. İstanbul Cumhuriyet Savcığı'nca hazırlanan iddianamede, polis memurları M.A. ve M.E. hakkında Cüneyt B.'ye onuru ile bağdaşmayan ve ruhsal yönden acı çekmesine, aşağılanmasına yol açacak şekilde işkence uyguladıkları gerekçesiyle 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Polis memurlarının yargılanmalarına önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

BİZE ULAŞIN