Kıtalar arasında amansız mücadele

Boğaz'da geleneksel hale gelen Asya'dan Avrupa'ya yüzme, kürek, yelken ve kano yarışlarına bu yıl rekor katılım gerçekleşti. Yarışlara eski Devlet Bakanı Tüzmen de katıldı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 21'incisi yapılan, "Asya'dan Avrupa'ya Uluslararası Yüzme, Kürek, Yelken ve Kano Yarışları" sabah saatlerinde Kanlıca iskelesinden start aldı. Yelken yarışlarına sadece iki yelkenin katıldığı gözlenirken kürek ve kano da ise 50'nin üzerinde sporcu yarıştı. Asıl sürpriz ise yüzmede yaşandı. 160'sı yabancı 713 kayıtlı sporcunun katıldığı yarışlarda bu yıl katılımcı rekoru kırıldı. Katılımcıların yoğunluğu nedeniyle start iki ayrı grup halinde verildi. İlk grup saat 10.45'de start alırken ikinci grup ise yaklaşık 10 dakika sonra yarışa başladı. Yaklaşık 6 bin 600 metrelik parkur boyunca herhangi bir kazaya karşı yüzücülere zodyak güvenlik batları ile eşlik edildi. Boğazdaki yalılarında oturan vatandaşların sporcuları evlerinden izlemeleri ilginç görüntüler oluştururken yarışın sona erdiği Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı sporseverlerin akınına uğradı.

TÜZMEN, KATEGORİSİNDE BİRİNCİ

Denizin bu yıl dalgalı olması, başlangıç ve bitişte yaşanan ters akıntı sporcuları zorladı. Bazı sporcular da bitiş alanını geçince geriye gelmek için büyük çaba sarf etti. Bu arada yarışların yapıldığı saatlerde Boğaz çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Yüzmede 19-24 yaş grubunda katılan Işıkspor Kulübü üyesi Abdülhalim Lafcı birinci gelmesine rağmen bu yıl ilk kez uygulanan ve bileklikte bulunan elektronik çipi geç okutunca Bulgar sporcu Dimitar Metodiev Vide'nin ardından ikinci oldu. Yarışmaya 51-55 yaş kategorisinde katılan Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen de kategorisinde 1,08,03'lük derecesi ile birinci oldu. Tüzmen, "Sigaraya buradaki gençler nokta koyuyor" dedi. Bu arada bazı sporcuların ellerinde, "3'üncü köprüye hayır" pankartları taşıdıkları görüldü.

SPORCULARA ÇİPLİ SİSTEM

Yarışları aralarında İngiliz BBC televizyon kanalının bulunduğu birkaç yabancı televizyon kanalı da izledi. Bu yıl ayrıca ilk defa uygulanan çipli sistemle yarışmacıların dereceleri belirlendi.

BİZE ULAŞIN