Şemsiye altında ve balkonda bile sigara yasak

Plajlardaki loca benzeri mekânlarda, üzeri naylon ve branda ile örtülen teras ve bahçelerde, üzeri ve üç tarafı sarmaşıklarla kaplı çay bahçeleri ile kahvelerde sigara içilemeyecek.
Mekânların bahçesinde şemsiye altında, balkon ya da yangın merdivenlerinde de yasak.
Huzurevi, akıl hastanesi, cezaevi, şehirlerarası veya uluslararası denizyolu araçlarının güvertelerinde sadece yüzde 10'luk bölümde sigaraya izin var. Otellerde içilen odalar ayrılacak. Alışveriş merkezlerinin ise sadece terasında izin var.
Barlar veya kafelerin önüne atılan masalarda üzerine örtü örtülmezse içilebilecek. Minderlerde ise yanındakini rahatsız etmezsen serbest.
Yasak yerde sigara içen 69, içilmesine izin veren işletmeler ise 560-5 bin 600 lira ceza ödeyecek. Yasak tabelası asmamanın cezası bin 120 TL.
Sigara ile ilgili reklam ya da promosyon yapmanın cezası ise 56 bin ile 280 bin TL.
Sigara firmalarının logoları veya markalarını çağrıştıran sakız, şeker, çerez, oyuncak, kıyafet, takı, aksesuvar ve benzeri ürünler dağıtıp satmanın cezası ise 22 bin 400 ile 112 bin TL. Sigara markaları, logoları veya işaretlerinin bulunduğu kıyafet giymek, takı ve aksesuvar kullanmanın cezası ise 69 TL.
Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti veren yerlerde, otomatlardan ve internette sigara satışı artık yasak. 'Tek dal' satmanın cezası ise bin 120 ile 11 bin 200 lira arasında.
18 yaşından küçüklere sigara satanları 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası bekliyor.

BİZE ULAŞIN