İlk 2 günde 2 kişiye suçüstü

Dumansız hava sahası uygulamasının ilk iki gününde, İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılan denetimlerde, İstanbul'da duman avcılarına yakalanan 2 kişiye 69 TL para cezası kesildi. Yasağa en hazırlıklı olan alanlar ise, alışveriş merkezleri

Yurt genelinde 19 Temmuz'da uygulamaya konulan kapalı alanlarda sigara yasağına ilişkin ilk iki günün bilançosu da netleşti. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom Ankara, İstanbul ve İzmir'de bin denetleme yapıldığını ve İstanbul'da 2 kişiye 69 TL para cezası kesildiğini belirterek, "Yasağa yüzde 90 civarında uyum gözlendi'' dedi. Bir haftada tüm ülke genelindeki istatistikleri oluşturacaklarını kaydeden Seracettin Çom, en büyük eksikliğin uyarı levhalarının işletme sahipleri tarafından asılmaması olduğunu belirterek "Lokanta, kahvehane ve restoranların yasağa uyma konusunda büyük gayreti vardı. Ama uyarı levhaları yoktu" dedi.

İHBAR HATTINI BİN 200 KİŞİ ARADI
Seracettin Çom şöyle devam etti: "Levhaların hemen temin edilip, asılmasını ve altına da sigara yasağının çiğnenmesi durumunda aranacak en yakın karakol, belediye veya görevlinin telefon numarasının görünür bir şekilde yazılması gerektiğini anlattık.'' Çom, 'Alo 184 Sigara İhbar Hattı'nı ise bin 200 kişinin aradığını, bunun 250'sinin sigara ihbarı olduğunu, 800'ünün bilgi almak için aradığını, geri kalanın ise sigara yasağını desteklemek için aradıklarını, sigaraya karşı yasaklarda en başarılı mekanlarınsa alışveriş merkezleri olduğunu kaydetti.

TURİSTLERİN DANS ŞİKÂYETİ...
Öte yandan Muğla'nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesine gelen turistler, dans ederken sigara içemeyecekleri gerekçesiyle yasağı eleştirdi. İngiltere'de eczanede çalışan Carly Thompson, özel bir şirkette sekreter olarak çalışan Jess Baycey ile hemşire Lucy Brown, "Sigara yasağı ülkemizde var. Biz alıştık. Ancak tatilde rahat hareket etmek istiyoruz" diye konuştu. İşletme sahipleri ise kapalı mekanlarda kül tablalarını kaldırdıklarını, gerekli afişleri astıklarını, salonlarının boş kaldığını belirtti. Sağlık Bakanlığı sigara yasağı için parti liderlerinin fotoğraflarının da yer aldığı afiş hazırlamış ve afişler bilboardlarda yayınlanmıştı. Ancak İstanbul'da bulunan bilboardlarda DTP lideri Ahmet Türk'ün fotoğraflarının yırtıldığı görüldü.

BİZE ULAŞIN