Ünlülerin tarih kokan teknesi Göcek'te

İngiliz Kraliyet ailesi için yapılan, oyuncu Elizabeth Taylor'un balayına çıktığı, film ve dizilerde kullanılan Real B. adlı tekne kapılarını SABAH gazetesine açtı

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'ten, ABD'li ünlü oyuncu Elizabeth Taylor'a kadar birçok ünlü isme ev sahipliği yapan "Onico" isimli tekne, artık Göcek koylarında yüzüyor. Buram buram tarih kokan teknede bir gün geçirmenin bedeli 2 bin 500 euro tutuyor. 1932'de İngiltere'de inşa edilen Onico, İngiliz Kraliyet ailesi için yapıldı. Kraliçe Elizabeth birçok yolculuğa bu tekneyle çıktı. II. Dünya Savaşı'nda geri hizmette yer alan yata, bu sebeple bir morg bile eklendi. Onico daha sonra Monaco Prensliği'ne hediye edildi. Ardından özel kullanıma açıldı.

LOUVRE'A KAYITLI AMFORA

Tekne 1964'te Louis de Funes'nin oynadığı "St. Tropez Jandarması" (Le Gendarme de St. Tropez) ve 1980'lerde Pierce Brosnan'ın başrolünde olduğu "Remington Steele" adlı ünlü polisiye TV dizisine ev sahipliği yaptı. Elizabeth Taylor ve Eddie Fisher da 1959'da Barselona'dan bindikleri bu gemide balaylarını geçirdi. İşte bu tarihi gemi 1997'nin mayıs ayından beri Türk sularında yüzüyor. Adı değiştirildi; artık "Dear B." olarak seyrine devam ediyor. Günlüğü 2 bin 500 eurodan kiralanıyor. Yolcularına, tarihi bir atmosferde, Göcek koylarının eşsiz güzelliğini gösteriyor. Çok yaşlı olduğu için Türk bayrağı çekmesine izin verilmiyor; ABD bayrağı kullanıyor. Teknenin işletme sahibi Kadir Morgül, "Bu gemiyle yolculuk yapmaya daha çok yabancılar rağbet ediyor. Türkler'den talep az. Sanırım fiyat yüksek geliyor. Ancak biz yolcularımıza beş yıldızlı otel hizmeti veriyoruz. Böyle bir otelde aradıkları her türlü konfor burada mevcut" dedi. Eski "Onico" yeni "Dear B."yi, Türk basınından ilk kez SABAH'a gezdiren Morgül, geminin yüzen bir müze gibi olduğunu da vurguladı. Morgül, "İçinde 300 yıllık kitaplar, Louvre Müzesi tarafından üzerine zimmetlenen 300 yıllık bir de amfora var" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN