Bezirganbahçe’de bilinçli çocuklar yetişiyor

Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğü’ne bağlı Ar-Ge Şefliği tarafından yürütülen Bizim Halk’a Sosyal Kalkınma Programı kapsamında Bezirganbahçe’de yaşayan vatandaşların kültürel faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak, eğitimlerine destek olmak amacıyla sürdürülen çalışmalar başarıyla devam ediyor.

Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğü'ne bağlı Ar-Ge Şefliği tarafından yürütülen Bizim Halk'a Sosyal Kalkınma Programı kapsamında Bezirganbahçe'de yaşayan vatandaşların kültürel faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak, eğitimlerine destek olmak amacıyla sürdürülen çalışmalar başarıyla devam ediyor. Çocuklarımız yorucu geçen bir eğitim-öğretim yılının ardından hazırladıkları etkinliklerle başarılı çalışmalara imza atarken aynı zamanda çeşitli kültürel faaliyetlere katıldılar. Kadınlara yönelik yürütülen faaliyetlerde ise müze gezileri ve atölye etkinliklerinin yanı sıra "Kadın ve Aile Sağlığı Görüntüleme Merkezleri"ne Bezirganbahçe'de yaşayan kadınların da ulaşması sağlanarak ücretsiz muayene ve tetkikleri gerçekleştirildi.

Bizim Halk'a Sosyal Kalkınma Programı kapsamında çocuklarımız eğitim-öğretim yılının son haftasında çevre konulu iki önemli çalışmaya imza attı. Bu çalışmaların ilkinde sene boyunca TEMA Vakfı uzmanları ve eğitmenleri tarafından teorik ve uygulamalı eğitimler alan TOKİ Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu öğrencileri arkadaşlarına "Toprak, Su ve Küresel Isınma" konularında bir sunum hazırladılar. Sunumun ardından ise küresel ısınmanın meydana getirdiği iklim değişiklikleri ve besin zincirinde meydana gelen farklılaşmanın hayvanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin anlatıldığı "Hayvanlar Meclisi" isimli tiyatro oyununu sahnelediler.

Çevre konulu ikinci projede ise "Görsel ve Sahne Sanatları Aracılığıyla Rehabilitasyon Çalışmaları" kapsamında gerçekleştirildi. Bezirganbahçe TOKİ Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu 5-D Sınıfı öğrencileri çevre kirliliği konusunda yaşıtlarına ve büyüklerine kendi yazdıkları bir tiyatro oyunuyla mesaj verdiler. Temiz ve güzel bir çevrenin öneminin vurgulandığı oyun izleyicilere keyifli dakikalar yaşatırken çocuklar uzun süre ayakta alkışlandı. Bizim Halk'a Sosyal Kalkınma Programı kapsamında kurgulanan "Görsel ve Sahne Sanatları Aracılığıyla Rehabilitasyon Çalışmaları" bünyesinde 8 haftalık yoğun bir çalışmanın ardından öğrenciler tarafından yazılan ve sahnelenen oyun büyük ilgi gördü. Performansları profesyonel tiyatro oyuncularını aratmayan çocuklarımız izleyenlerden tam not alırken uzun süre ayakta alkışlandı. Oyun sonunda çevreye karşı daha duyarlı olunması konusunda hep birlikte verilen mesajın ardından ise çocuklar İstanbul Attack Grubu'nun "Bazen" isimli şarkını seslendirdiler.

Çocuklarımız haklarını öğreniyor

Çocuklarımız çeşitli projelere imza atarken bir yandan da "Çocuk Hakları" bilgilendirme eğitimlerine katılarak bilgi sahibi oldular. Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi'nin geliştirmiş olduğu "Çocuk Hakları" kutu oyununu öğrenmek ve oyunu edinmek üzere eğitime katılan Bizim Halk'a Sosyal Kalkınma Programı uzmanları daha sonra bu tecrübelerini çocuklara aktardılar. Böylelikle Bezirganbahçe'de yaşayan çocuklarla Haziran ayı boyunca oyun oynama yöntemiyle çocuk hakları konusunda bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirildi.

Program kapsamında çocuklarla birlikte gerçekleştirilen müze gezileri ve atölye çalışmalarının son durağı ise Sakıp Sabancı Müzesi oldu. Buradaki "Batı'ya Yolculuk" isimli sergiyi gezen 12-14 yaş grubu çocuklarımız Türkiye resim sanatı tarihi, natürmorttan soyut sanat anlayışıyla yapılan eserler ve sanatçılar hakkında bilgi sahibi oldular. Müze gezisinin ardından gerçekleştirilen atölye çalışmasında ise çocuklarımız hayal güçlerini tuvale aktarma fırsatı buldular.

4-6 yaş grubu minik çocuklarımız ise MEB ve Küçükçekmece Belediyesi işbirliği ile okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve çocuklara oyun oynayacakları mekanlar yaratmak amacıyla Bezirganbahçe'de kurulan "Oyuncak Kütüphanesi ve Oyun Odası"nda öğretmenleriyle birlikte gönüllerince vakit geçirerek birbirinden güzel oyuncaklarla oynamanın keyfini sürdüler.

Kadınlar "Batı'ya Yolculuk" Etti

Kadınların sosyal yaşama katılmalarını, bağımsız, özgür bireyler olarak kendilerini geliştirmelerine katkı sunmak amacıyla Bizim Halk'a Sosyal Kalkınma Programı kapsamında çeşitli STK ve üniversitelerin desteğiyle kadınlara yönelik gerçekleştirilen eğitim, gezi ve atölye çalışmaları kapsamında kadınlarımız da çocuklarımız gibi Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenen "Batı'ya Yolculuk" sergisini ziyaret ettiler. Gezinin ardından atölye çalışmasına katılarak boya kalemlerini ellerine alan kadınlar belki de okul yıllarından beri ilk kez resim kağıdına aktardılar duygularını, düşüncelerini.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Sağlıklı Şehirler, Sağlıklı Nesiller" projesiyle birçok ilçede hayata geçirdiği "Kadın ve Aile Sağlığı Görüntüleme Merkezleri"ne Bezirganbahçe'de yaşayan kadınların da ulaşmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Küçükçekmece Belediyesi'nin sağladığı ulaşım hizmetiyle ücretsiz muayene ve tetkiklerinin gerçekleştirilmesi için merkezlere gidebilen kadınlara muayene ve tetkiklerin yanı sıra uzmanlar tarafından meme kanseri, hijyen ve aile planlaması hakkında bilgi veriliyor.
BİZE ULAŞIN