Dumansız hava için vatandaşa destek

Konya İl Sağlık Müdürlüğü, dumansız hava sahasına destek vermesi için vatandaşlara çeşitli promosyonlar dağıttı.

Şapka, balon, araba kokusu gibi hediyeler verilen vatandaşlardan, kapalı alanlarda sigara içilmesi halinde '115'e ihbarda bulunması istendi.

Havanın dumansız olması için denetimlerin yanında halkın desteğinin de önemli bir etken olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, toplumu bilinçlendirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Tütün ve tütün mamulleriyle ilgili problemleri çözmek için gelen her şikayeti değerlendirdiklerini belirten Hasan Küçükkendirci, "Vatandaşların sağlığı için denetimlerimize ara vermeden devam edeceğiz. Şikayetlere anında değerlendirmek amacıyla çeşitli denetim ekipleri kuruldu. Perifer ilçelerde 120, merkezde 62 olmak üzere toplam 182 kişi ile Konya İl Sağlık Müdürlüğü, Konya Milli Eğitim Müdürlüğü, polis ve belediyelerden yetkililerle birlikte çeşitli kuruluşlara denetimler yapıyoruz. Bu denetimler sırasında tütün ve tütün mamülleri kullanıp kullanılmadığına dair incelemeler yapıyoruz." dedi.

Yasağın yürürlüğü girmesinden bu yana 201 kuruluşun denetlendiğini kaydeden Hasan Küçükkendirci, bunların 10 tanesi hakkında tutanak tutulduğunu, sigara içen 8 vatandaşa cezai işlem uygulandığını, kuruluşlara ise ilk uyarının ardından 560 lira ile 5 bin 600 lira arasında cezai işlem uygulanacağı bilgisini verdi.

BİZE ULAŞIN