Giresun'da sel suları yüzlerce aracı yuttu

Giresun'da etkili yağış sonrası yüzlerce araç azgın sele kapıldı. 3 bin kadar evi su bastı. Belediye Başkanı Aksu: Tüm düz araziler sular altında kaldı, tespit yapamıyoruz

Artvin'i geçen hafta vuran ve can alan sel felaketinden sonra, dün de Giresun'da binden fazla araç, 3 bin kadar ev su altında kaldı. Çok sayıda ev ve işyerini su bastı... Bulancak ilçesine bağlı Yeşilhisar köyünde ise bir kişi sel sularına kapılarak kayboldu. Karadeniz Sahil Yolu'ndaki su birikintileri nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Yaklaşık 2 kilometrelik araç kuyruğunun oluştuğu sahil yolu daha sonra ulaşıma yeniden açıldı.

DENİZE SÜRÜKLENDİLER

Giresun'da dün sabah saat 05.00 sıralarında başlayan ve 3 saat devam eden sağanak yağmur hayatı felç etti. Giresun merkezde birçok mahallede ev ve işyerleri sular altında kaldı. Merkezde bulunan Baltama, Boğacık, Büyük Güre, Küçük Güre, Aksu dereleri taştı. Giresun merkez, Ordu ve Trabzon yönlerine gitmekte olan araçlar yolda mahsur kaldı. Karadeniz sahil şeridinde kurtarma ekipleri yoğun bir çalışma sonucu yolun bir bölümünü tek şeritten trafiğe açtı. Sel sularına kapılan çok sayıda araç denize sürüklendi. Bu arada bazı vatandaşlar derelerin yaylalardan getirdiği odun ve ağaçları toplamanın telaşına düştüler. Yolu kapalı köylerdeki vatandaşlara ulaşmak için Amasya'nın Merzifon ilçesinden Giresun'a helikopter gönderildi.

Bulancak ilçesinde de derelerin taşması sonucu çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı, iki evde çökme meydana geldi. Bulancak'ın Karadere Mahallesi'nde Eyüp Beyaz ve İlhan Beyaz'ın evlerinde kısmi çökme yaşandı.

'BU ÇAPTA İLK FELAKET'
Akraba olan Eyüp Beyaz ve İlhan Beyaz, evde eşleri Ünzile ve Hatice Beyaz'ın da olduğunu, sabaha karşı meydana gelen sel felaketinde evin yıkılan bölümünden dışarı çıktıklarını söylediler. Çökme tehlikesi olan birçok ev boşaltıldı. Giresun'un Bulancak ilçesine bağlı Yeşilhisar köyünde Pazarsuyu Deresi'nin yanında evi bulunan Secaattin Gündoğdu'nun, dere sularına kapılarak kaybolduğu belirtildi. Gündoğdu'nun torunlarının dereye düşmesini önlemek isterken sele kapıldığı kendisine uzatılan kablonunda kopması sonucu gözden kaybolduğu bildirildi

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, böyle bir afetle Giresun'un ilk kez karşılaştığını söyledi. Aksu, "Bine yakın, belki binden fazla araç, 2-3 bin ev su altında, şehir su altında. Tam tespit yapamıyoruz, her taraf su altında'' dedi. Yağışta düz arazilerin tamamının sular altında kaldığını, büyük çapta maddi hasar meydana geldiğini söyleyen Aksu şöyle konuştu: " Aşırı yağış sonucu taşan dere kenarlarında park halinde onlarca araç denize süreklenerek kayboldu. Devlet Hastanesi'nin arşiv ve morg bölümlerine su doldu. Ayrıca banka ve okulların giriş katları su altında kaldı. Dere yataklarına ev yapmamamız lazım. Selle yaşamayı öğrenmeliyiz. Zarar şimdilik 10-15 milyon TL diyebiliriz."

'KARAYOLU BİR FACİA'
Başkan Kerim Aksu, yağış yüzünden kapanan sahilyoluna ilişkin bir soru üzerine ise, "Karayolları başlı başına bir faciadır. Ben başından beri karayollarının böyle geçmesine karşıyım. Giresun'daki karayolu girişiyle, çıkışıyla bir mühendislik faciası. Bu, su taşkını felaketinden ayrı bir konu ama yüzlerce mühendis getirin, bir tanesi 'bu yol düzgün olmuş' demez. Böyle bir yol var burada'' dedi. Giresun Valiliği, ilk tespitlere göre, kentte ve Bulancak ilçesinde yağış nedeniyle 462 konut, 6 resmi kurum, 179 işyeri ve 103 aracın zarar gördüğünü bildirdi.

BİZE ULAŞIN