'Nezarethanede polis silahıyla intihar' iddiası

İzmir'de, gözaltındaki Abdurrahman Sözen'in kendisine su getiren polisin silahını alıp, intihar ettiği öne sürüldü. Sözen'in yakınları "Öldürüldü" dedi

İzmir'de yaralama suçlamasıyla gözaltına alınarak polis merkezine götürülen şüpheli Abdurrahman Sözen'in kendisine su getiren polisin silahını alarak intihar ettiği öne sürüldü. Karakol kameralarının kayıt yapmadığı, izleme amaçlı kullanıldığı ortaya çıkarken, Sözen'in yakınları ise "Öldürüldü" diye açıklama yaptı. Bayraklı ilçesindeki olay şöyle gelişti: İki çocuk babası Abdurrahman Sözen (24), arkadaşı Yusuf Alak'la (25) birlikte Gümüşpala semtindeki lokantaya gitti. Hesabı fahiş bulan Sözen, işyeri sahibi Mustafa Bağcı'yla kavga etti. 2 saat sonra lokantaya dönen 2 arkadaş, tartıştıkları Bağcı'yı av tüfeğiyle yaraladı. Ayağından vurulan Mustafa Bağcı hastaneye kaldırılırken polis, Sözen ve Alak'ın peşine düştü.

YAKINLARI AKIN ETTİ

Abdurrahman Sözen evinde gözaltına alınarak Gümüşpala Polis Merkezi'ne götürüldü. Ancak zanlı, nezarethanede polis memuru C.M.'nin tabancasından çıkan kurşunla öldü. Polis yetkilileri, Sözen'in kendisine su getiren polis memuru C.M.'nin boğazına sarılıp silahını alarak intihar ettiğini söyledi. Olayın ardından Sözen'in yakınları polis merkezinin önünde toplandı. Anne Emine Sözen (65), "Elleri kelepçeli olan oğluma kıydılar. Bu işin peşini bırakmayacağız", ağabey Ramazan Sözen (37) ise "Kardeşimi polisler vurdu" iddiasında bulundu. Sözen'in cesedi, Çevik Kuvvet'in çemberinde polis merkezinden çıkarıldı ve zırhlı araçlar eşliğinde morga götürüldü. Sözen'in Emniyet'te "Uyuşturucu bulundurmak ve kullanma", "Hırsızlık" ve "Gasp"tan 5 kaydının bulunduğu bildirildi. İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside Sözen'in başının sağından "Bitişik atış" yöntemiyle ateş edildiği ve kurşunun sol tarafından çıktığı, vücudunda yara ve darp izi bulunmadığı belirlendi. Bu durumun, intihar etmiş olma ihtimalini güçlendirdiği ifade edildi. Ayrıca Emniyet'ten yapılan açıklamada, "Sözen'in el svabı incelemesinde her iki elinde de içte ve dışta barut izine rastlanmıştır" denildi.

KAMERA KAYIT YAPMAMIŞ

Emekli işçi baba Şehmuz Sözen, "Eve gelen polisler, oğlumu, çocukların ve eşinin önünde dövüp, ayakkabısını bile giymesine izin vermeden karakola götürmüş. Bu işin peşini bırakmayacağım. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğim" diye konuştu. Ailenin avukatlığını üstlenen Nezahat Paşa Bayraktar da nezarethanenin kamera kayıtlarını istediğini ancak sadece izleme kamerası bulunduğu ve kayıt yapmadığının bildirildiğini söyledi. İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Sözen'in ölümünün kayıtlara intihar olarak geçtiğini, polis memuru C.M.'yle ilgili idari soruşturma başlatıldığını bildirdi. Ayrıca, olay sırasında karakoldaki 4 kişilik ailenin de Sözen'in intiharına tanık olduğu açıklandı. Savcıya ifade veren tanıkların "Biz de ölümden döndük" dediği belirtildi.


BİZE ULAŞIN