Bodrum'da 'korku' gecesi

Belediye çöplüğünde başlayan yangın ormanlık alana sıçradı. Yerleşim alanlarına 50 metre kadar yaklaşan alevlerle mücadeleye turistler de katıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi dün sabaha kadar adeta ateşle sınavdaydı. Torba kavşağından az ileride belediye çöplüğünde başlayan yangın, dün akşamdan başlayan fırtına nedeniyle çok çabuk yayılarak ormanlık alana ulaştı. Çevresinde köy evleri başta olmak üzere çok sayıda ikametgah, mandra, atelye ve iş yeri bulunan alana doğru yürüyen alevler, korkulu saatler yaşanmasına neden oldu. İlk saatlerde itfaiye, güvenlik birimleri ve sivil savunmacılardan oluşan ekipler neredeyse aciz kaldı. Çünkü alan çok geniş, alevler çok saldırgan, gece kör edici karanlıktaydı. Belediye çöplüğünde başlayıp rüzgârın etkisiyle asırlık ağaçların bulunduğu ormanlık alana sıçrayan yangının yerleşim alanlarına sıçramasını engellemek için yoğun bir çaba gösteren itfaiye ekiplerinin çalışmasına, orman işçileri ve tatilciler de destek verdi. Dört dozer, yangının olduğu ormanlık alanla yerleşim birimlerinin arasına güvenlik şeridi açtı. Söndürme çalışmasına 20'den fazla arazöz, 10 itfaiye aracı katıldı. Gece olduğu için helikopterlerin müdahale edemediği yangını söndürmek için sadece karadan çalışılabildi. Yangın bölgesine giden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Yangın, rüzgârın etkisiyle ilerliyor. Ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışarak, yangının yerleşim alanlarına ulaşmasını engellemeye çalışıyorlar" dedi. Gazetemizin baskıya girdiği sıralarda yangın bir ölçüde kontrol altına alınabildi.

ANTALYA DA 6 NOKTADA YANDI

Antalya'da da dün altı ayrı noktada art arda yangın çıktı. Kısa sürede kontrol altına alınan yangınlarda toplam 7 hektar ormanlık alan yandı. Gece kopan elektrik tellerinden kaynaklanan Alanya'nın Yeşilöz köyündeki yangının dışındakilerin neden çıktığı henüz bilinmiyor. Osmaniye'nin Bahçe ve Muğla'nın Fethiye ilçelerinde de ormanlık alanda çıkan yangınlar kontrol altına alındı.

BİZE ULAŞIN