Terminalde yolculara kitap dağıtıldı

Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Türkiye Okuyor" kampanyası çerçevesinde Nevşehir Adnan Menderes Terminali'nde yolculara kitap dağıtıldı.

Terminalde yolcuların otobüse binmesi sırasında yapılan kitap dağıtım törenine Nevşehir Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa katıldı. Kampanya hakkında basın mensuplarına açıklamada bulunan Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, yapılan bu kampanyalar ile vatandaşın kitap okuma bilincini ve okuma oranını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Avrupa Birliği ülkelerinde kitap okuma oranının çok yüksek seviyelerde olmasına rağmen Türkiye'de çok düşük olduğunu vurgulayan Fatsa, "Ülke genelinde Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan okuma kampanyası ile toplumda duyarlık oluşturmak amaçlanıyordu. 'Türkiye Okuyor' kampanyasının Nevşehir ayağında da bu amaç doğrultusunda Adnan Menderes Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde kitap dağıtımı gerçekleştiriyoruz" dedi.

"Türkiye Okuyor" kampanyası çerçevesinde 2008 yılında başlatılan Nevşehir'de de bir dizi faaliyet yürüttüklerine değinen Fatsa, okullarda, dershanelerde ve hatta bazı kahvehanelerde okuma köşeleri oluşturulduğunu söyledi.

Bu kampanyaları önemsediklerini ifade eden Harun Fatsa, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü ülkelerin kalkınmışlıkları oranları okuma seviyeleri ile doğrudan orantılıdır. Kalkınmış ülkelere baktığımızda özellikler Japonya'da kişi başına 14 ve Avrupa birliği ülkelerinde 7 kitap düşerken ülkemizde bu seviye çok düşük seviyelerde."

Terminaldeki kitap dağıtımından yolcular büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, "Yolculuk sırasında uyumak yerine kitap okuyarak vaktimizi daha yararlı bir şekilde geçireceğiz" dediler.

BİZE ULAŞIN