Ayrılık acısıyla nasıl başa çıkılır?

Biten bir ilişkinin ardından yaşanan üzüntü dönemi kadına, erkeğe, hatta hayat tarzına göre değişiyor. Kimisi çok üzülüyor, kimisi çabuk atlatıyor. Ünlüler bu zor süreci nasıl yaşadığını anlattı

Betül Demir:
"Yıkıldığınızda arkadaşlar destekler"
"Yeni bir aşk, ayrılık acısını ne unutturur ne de azaltır. Ayrılık da sevdaya dahil olduğuna göre, acı yaşanacaksa yaşanır, engelleyemezsiniz. Herkes farklı yaşar öyle dönemleri. Bana göre ayrıldıysanız zaten her şey bitmiştir ve yepyeni bir hayata başlarsınız, yenilenmek iyi bile gelebilir. Böyle bir süreçte zamanımı arkadaşlarımla geçirmeyi tercih ederim. Bu zamanlarda en iyi destek onlardan gelir."

Nilgün Belgün:
"Kendinle barışık olmak önemli"
"Böyle dönemlerde dostların desteği çok önemlidir. Ama öncelikle kendinizle barışık olmanız gerekir, ki bunu başarırsanız ayrılık acısını atlatamamanız söz konusu olmaz. Ben işime daha çok sarılarak ayrılık acısını atlatmaya çalışırım. Yeni bir aşk ise, eğer ayrılığın hemen ardından gerçekleşmişse ayrılık acısını unutturmaz. Fakat eğer aradan belli bir zaman geçmişse, durum değişir."

Sinan Albayrak:
"Tek ilaç zaman"
"Ayrılık acısını bitirip yok etmenin formülü yoktur. Bu acının bir tek ilacı vardır; zaman! İlişkinin ardından yapacaklarınız ruhsal durumunuzu değiştirmeye yardımcı olmaz. Tabii bütün bunlar kişilik yapısıyla ilintili aslında. Süreç kişiden kişiye değişir ve ne kadar devam edeceğini yaş, eğitim, yaşanmış tecrübeler etkiler. Yeni bir aşk kandırmacadan öteye geçemez."

Seray Sever:
"Dibe vurmak şart"
"Ayrılığın ardından yaşanan acı süreci kişiye ve ilişkinin yoğunluğuna, kimyasına göre değişir. Bazı aşklar var ki ölene kadar kalpte bir sızı bırakır. Bu süreci geçirirken de kişinin kendisine dibe vurma hakkını vermesi gerekiyor ki sonra tekrar daha hızlı bir şekilde enerjisini toplayıp hayata 'merhaba' desin. Yeni bir kişi, belki konsantrasyonu başka yöne çekmek adına bazı insanların tercihi oluyor. Ama ben bunun iyi bir şey olduğuna inanmıyorum."

Nebahat Çehre:
"Eskiler nasıl der, çivi çiviyi söker"
"Yeni bir aşk, gerçek aşksa acıyı bitirir. Eskiler nasıl diyor; çivi çiviyi söker. Biten bir ilişkinin ardından kimi insan hemen yeni bir ilişkiye başlıyor, kimi de yalnız başına başa çıkmaya çalışıyor. İnsanların kendisiyle ilgili başa çıkma süreci farklı farklı. Ben hemen organize olamam ama bu acılar sağlıklı bünyelerde uzun süre devam etmez. Hele bizim mesleğimizde atlamak daha da kolaydır, isteseniz de yalnız kalamazsınız..."

Barış Çakmak:
"Acının hakkını vermek gerek"
"Her şeyi olduğu gibi kabul etmeye çalışmak ve ayrılık fikrini benimsemek gerekir. Bunu kabullendikten sonra unutabilir insan. Bir süre acı çekmeden unutmaksa mümkün değil, çünkü ayrılık acısının hakkını vermek gerekiyor. Yeni bir aşk başlıyorsa daha öncekiler aşk değilmiş gibi gelmeye başlıyor..."

İpek Tenolcay:
"Beni istemeyeni ben de istemem"
"Ayrılık acısını atlatmak için olayları kendi akışına bırakmak en doğru olanı. Eğer ayrılık kararı kendi seçimlerim doğrultusunda gerçekleşmişse atlatmak daha kolay. Çünkü o zaman bu durumu yeni bir hayatın başlangıcı olarak değerlendiririm ve ona göre davranırım. Ama eğer ayrılık kararı kendi isteğim doğrultusunda alınmamışsa o zaman daha çok 'beni istemeyeni ben de istemem' felsefesinden yola çıkıyorum."

BİZE ULAŞIN