Körfez'e miras gitti

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de önceki akşam açılan İslam: İnanç ve İbadet sergisinde, Türkiye'nin önde gelen müzelerinden 150 dolayında eser yer alıyor

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de açılan İslam: İnanç ve İbadet temalı sergi daha ilk gününde ziyaretçileri büyüledi. Emirates Palace Oteli'nin lobisinde yaklaşık 600 metre karelik bir alana kurulu serginin açılışını, önceki akşam Abu Dabi Kültür ve Miras Otoritesi (ADACH) başkanı Sultan Bin Tahnun El Nahyan yaptı. Büyük bir kalabalıkla yapılan açılışa Türkiye'den de Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıklar ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün ile Abu Dabi büyükelçisi Hakan Akil ve Dubai başkonsolosu Murat Yavuz Ateş de katıldı. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ADACH'ın işbirliğiyle gerçekleştirilen ve birçoğu müzelerinin bile hiç dışına çıkmadığı 150 civarında eserden oluşan İslam tarihi eserleri sergisi, 10 Ekim'e kadar açık kalacak. Türkiye dışına ilk defa çıkmasının yanında, bazılarının yine ilk defa sergilendiği eserlerin büyük kısmı 14'üncü ve 17'inci yüzyıllara ait iken aralarında tarihi daha önceki dönemlere giden Emeviler döneminden kalma yedinci yüzyıla ait kılıç gibi farklı İslami eserler de var.

KÂBE KİLİDİ VE ANAHTARLARI

Sergilenen paha biçilmez eserler arasında hat sanatı örnekleri, minyatür resimler, mushaf, üzerleri işlenmiş ipek kumaş, mermer oyma, seccade, tespih, mumluk ve avize, rahle, zemzem şişesi ile Kur'an-ı Kerim mahfazası, Hz. Muhammed'in ayak izinin birebir modeli, Kâbe örtüsünden parçalar ve Kâbe'nin kilit ve anahtarları bulunuyor. Yetkililer, Topkapı Sarayı Müzesi'nden 103, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nden 36, Konya Mevlana Müzesi'nden 12, Ankara Etnoğrafya Müzesi'nden 3, Galata Mevlevihanesi'nden 1, Millet Kütüphanesi'nden 5 ve Beyazıt Kütüphanesi'nden de 1 adet eserin sergiye dahil edildiğini ifade ediyor. Sergi, sabah 9'dan akşam 7'ye kadar ve Ramazan ayı boyu sabah 10 ile öğlen 13.00 ve iftar sonrası 8 ile 10 saatleri arasında açık olacak. Beraberinde özel bir katalogu da getiren sergiye giriş ise ücretsiz.

BİZE ULAŞIN