Sıcaklardan korunmanın yolları...

Uzmanlar uyarıyor! Aşırı sıcaklarda sağlığınızı korumak için uzmanlardan gelen bu önerilere mutlaka uyun:

*Belli saatlerde dışarı çıkmayın!

Sıcak havalar dolayısıyla 10.00 ile 16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Çünkü güneş yanıkları genellikle bu 4 saat güneşe maruz kalma sonucunda oluşuyor.

*Bol sıvı tüketin!

Sıcak havalarda terleme yoluyla su kaybı arttığından, vücudumuzun daha fazla suya ihtiyacı olur. Kaybedilen sıvının yerine yeterince sıvı konmaması baş ağrısı, halsizlik, ağız kuruluğu gibi belirtilere yol açabilir. Bu nedenle, yanınızda her zaman su bulundurun ve sık sık su için.

*Dışarı çıkarken güneş kremi sürün!

Eğer gün içinde güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkıyorsanız, mutlaka en az 15 faktörlü güneş kremi kullanın. Güneş kremini dışarı çıkmadan 30 dakika önce uygulayın.

*Güneşten koruyucu kıyafetler giyin!

Gündüz 10:00 ve 16:00 saatleri arasında dışarı çıkıyorsanız, geniş şapkalar takın ve güneşten koruyucu kıyafetler giyin.

*Ultraviyole ışınlara karşı koruyucu güneş gözlüğü kullanın!


Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde gözlerinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için ultraviyole koruyuculu güneş gözlükleri kullanın.

*Açık renk giysileri tercih edin!

Ultraviyole ışınlarına maruz kalmamak için açık renk kıyafetler tercih edin, koyu renk giysiler güneş ışınlarını yutarak hastalıkları tetikler.

*Beslenmenize dikkat edin! Yağsız ve hafif gıdalar tercih edin!

Kışın bolca tükettiğiniz hamur işi, kızartma ve et gibi yağlı yiyecekleri almamaya dikkat edin. Bu gibi yağlı gıdalar sıcak havalarda kalp hastalıklarıyla ilgili risk oluşturur.

*Bilinçsizce güneşlenmeyin!

Uzmanlar bilinçsizce güneşlenmenin uzun vadede büyük zararlar getirdiğini ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalanların cilt kanserine yakalanma riskinin arttığına dikkat çekiyor.

ÇOCUĞUNUZU GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUYUN


Uzmanlar, çocukların cildinin ince olduğu ve güneşten yetişkinlere oranla daha fazla etkilendiğini ifade ediyor ve güneşin zararlı ışınlarından korunmayanlarda ileride cilt kanseri görülmekte olduğunu belirtiyor.

*Çocuğunuza güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce güneş kremi uygulayın ve 80 dakikada bir güneş kremini tazeleyin. 6 aydan küçük bebeklerinize güneş kremi uygulamayın.

*Çocuklarınıza yaz aylarında tişört gibi hafif pamuklu giysiler giydirin; çünkü bu tarz giysiler yaklaşık 7 faktörlük koruma sağlar. Kulak ve yüzü korumak için mutlaka şapka kullanın.

BİZE ULAŞIN