En sıcak günde asfalt bile ağladı

İstanbul başta tüm yurt, 40 dereceyi geçen sıcakla bunaldı. İzmir'de asfaltta yumurta pişti, Edremit'te ise yayaların terlikleri asfalta yapıştı

Yılın en sıcak gününde tüm yurtta vatandaşlar, cumartesi olmasını da fırsat bilerek sahillere veya ormanlık alanlara akın etti. Büyük şehirlerde ise alışveriş merkezleri de serin olması nedeniyle tercih edildi. 40 dereceyi geçen sıcaklarda, tatil beldelerindeki havuz ve deniz kenarları iğne atsan düşmeyecek kadar kalabalıktı.
İstanbul' da sıcaklık 37 dereceyle son dokuz yılın rekorunu kırdı. 70 yılın rekor sıcaklığı 2000 yılında yine Temmuz'da yaşanmış ve dereceler İstanbul'da 39.5'i göstermişti. Dünkü sıcak dalgasında ise yüzde 50 nem ile hissedilen sıcaklık 41 dereceyi buldu. İstanbullular sahil kenarına gidip bir nebze olsun esinti aradı. Kimileri ağaç gölgelerinde sıcak havanın etkisinden kurtulmaya çalıştı, kimileri de Boğaz'ın deniz suyunda serinlemeye çalıştı. Sultanahmet Meydanı'ndaki turistler ise üzerlerini çıkartıp güneşlenmeyi tercih etti. İstanbul'da sıcaklık bugün 32 dereceye düşerek mevsim normallerine dönecek.
Sıcaklığın gölgede 40 dereceye ulaştığı İzmir'de nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklık 46 derece oldu. Sıcaktan, İzmir-Çeşme otobanında asfalta kırılan yumurta pişti. Balıkesir'in Edremit ilçesinde karayolunun bir bölümünde eriyen asfalta, yayaların terlikleri yapışıp kaldı.

BOL SIVI TÜKETİN!..

Antalya'da sıcaklık dün 41 derece ölçüldü. Tatilciler soluğu Konyaaltı ve Lara sahillerinde alırken, sıcak havanın önümüzdeki 3 gün 43 dereceyi bulacağı belirtildi.
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndenYrd. Doç. Dr. Gürkan Ersoy, yaşlıların, gebelerin, çocukların, kalp, şeker ve tansiyon hastalarının sıcaklıktan etkilenme riskinin daha yüksek olduğunu anlatarak, "İnce elbiseler giyelim, şapka ve güneş gözlüğü kullanalım. Daha çok sıvı tüketelim" uyarısında bulundu. Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde Mehmet Ali Uyguner (26) yağmur nedeniyle sığındığı ağaca yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

BİZE ULAŞIN