50 yılda 47 bin kelebek biriktirdi

Antalya'nın İbradı ilçesi, Belçikalı bir 'kelebek' koleksiyoncusunu ağırlıyor.

50 yıldır dünyanın değişik 25 ülkesinde biriktirdiği 47 bin kelebekten oluşan koleksiyonuna İbradı'da 45 yeni kelebek daha ekleyen 64 yaşındaki Mairiaux Jean, koleksiyonculuğa 12 yaşında başladığını söyledi.
Belçika'dan Antalya'nın İbradı ilçesine gelen Elektrik Mühendisi Mairiaux Jean, 10 gündür bulunduğu ilçede koleksiyonuna 45 yeni kelebek ekledi. 12 yaşından bu yana kelebek koleksiyonu yapan ve 50 yılda 25 ülkeyi gezen Jean, koleksiyonunun 47 bin kelebekten oluştuğunu söyledi. Eşi Hunger Therese Jean ile birlikte 10'uncu kez Türkiye'ye geldiğini belirten Jean, İbradı'nın doğal güzelliğine hayran olduğunu ifade etti.

Avrupa'da 380 tür, Türkiye'de ise 250 özel tür kelebek yaşadığını anlatan Mairiaux Jean, "Koleksiyonumda 47 bin kelebek var. Haritada gezdiğimiz yerleri belirledik. Bu noktaları, kelebeklerin besin alanlarına bakarak seçiyoruz. Bir kelebeğin tırtıldan çıkıp büyüyüp gelişmesi sadece 24 saatte gerçekleşiyor. Bazı kelebek türleri 4 hafta, bazı türler ise 10 gün ile iki hafta arasında yaşıyorlar" dedi.

Tül kafes ile yakaladığı kelebekleri ilaçlı su ve alkolde beklettikten sonra 6-8 saat arasında bir soğutucuda beklettiğini anlatan Jean, daha sonra kuruttuğu kelebekleri koleksiyonuna eklediğini söyledi.

BİZE ULAŞIN