Yüksek sıcaklık uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey kesimlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Karadeniz'in kıyı kesimlerinde (Zonguldak, Bartın, Akçakoca, İnebolu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa ) kuvvetli olması bekleniyor..

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey kesimlerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, öğle saatlerinden sonra Akdeniz kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, batı kesimler ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Ülkemizin kuzey kesimlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Karadeniz'in kıyı kesimlerinde (Zonguldak, Bartın, Akçakoca, İnebolu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Hopa ) kuvvetli olması kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, yıldırım, ani sel, su baskını ve heyelan vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI: Hava sıcaklığının Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde Temmuz ayı ortalama değerlerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

ADANA'DA SICAK HAVA VE NEM BUNALTIYOR

Yüksek nem oranı nedeniyle gölgede 36 derece olan hava sıcaklığının 45 derece hissedildiği Adana'da, vatandaşlar park ve sulama kanallarında serinlemeye çalışıyor.

Temmuz ayının sonuna gelindiği şu günlerde Çukurova'nın yakıcı sıcaklığı kendini iyice hissettirmeye başladı. Adana'da da sıcaklığın yanı sıra yüksek nem oranı, yaylaya ya da denize gidemeyen vatandaşları zor durumda bıraktı. Atatürk Parkı'nda bulunan termometre sıcaklığı 40 derece ölçerken, nem oranını ise yüzde 45 olarak gösterdi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Adana'da gölgede sıcaklık bugün 36 derece, nem oranı yüzde 40, hissedilen sıcaklık ise nemle birlikte 45 derece. Sıcak nedeniyle bunalan denize ya da yaylaya gidemeyen vatandaşlar ise parklara ya da DSİ'ye ait sulama kanallarına akın etti. Atatürk Parkı'na gelen vatandaşlar ağaç gölgesinde uykuya daldı.

Sıcaktan bunaldığı için parka gelen Serkan Köse (40), gece aşırı nemden dolayı yatamadığını, serin olduğu için parka geldiğini ve burada az da olsa uyuduğunu söyledi. Bazı vatandaşlar ise ağaç gölgesinde gazete okumayı tercih etti.

Sıcaktan bunalan çocuklar ise DSİ'ye ait sulama kanallarında serinlemeye çalıştı. Aileleri yün ve halı yıkayan çocuklar, kanala girerek gün boyu serinledi. Çocuklar havuza gidecek paraları olmadığı için tehlikeli olmasına rağmen sulama kanallarında serinlediklerini söyleyerek, "Sıcak bunaltıyor. Bu nedenle buraya geliyoruz. Havuza gitmiyoruz. Çünkü hem paramız yok hem de zamanı çok kısıtlı. Bu nedenle burada yüzerek serinliyoruz" dedi.

İnsanların yanı sıra sıcaktan ve nemden etkilenen kuşlar da süs havuzlarında serinlemeye çalıştı. Kafalarını suya sokan ve sürekli su içen kuşlar, gün boyu süs havuzundan çıkmadı. Uzmanlar ise Adana'da hissedilen hava sıcaklığının 45 dereceye kadar çıkmasından dolayı vatandaşları özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları ya da şemsiye, şapka kullanmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji Adana Bölge Müdürlüğü ise hava sıcaklığının neme bağlı olarak sürekli aratacağını bildirdi. Sıcaklığın bugün gölgede 36 derece, nem oranının ise gündüz yüzde 45, gece ise yüzde 95 olacağı, sıcaklık ve nem oranının bir süre bu düzeyde seyredeceği belirtildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde Sakarya ve Bilecik çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık zamanla bölgenin kuzey ve doğusu parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Çankırı ile Ankara'nın kuzey ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Akçakoca, İnebolu ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kıyıları ile öğleden sonra iç kesimleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, doğusu ile zamanla kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Van ve Iğdır kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN