Orman yangını uyarısı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu,bu hafta özellikle Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde havanın çok sıcak ve nemin az olmasının beklendiğini işaret ederek vatandaşları orman yangınları konusunda uyardı.

Bakan Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü'nde, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışına katıldı.

Eroğlu, orman yangınları ile ilgili basın mensuplarının soruları üzerine, yangınla mücadele için bu yıl ocak ayından itibaren büyük bir hazırlık yaptıklarına işaret etti.

Bakan Eroğlu, yangınla mücadelede binden fazla kara ekibinin bulunduğunu belirterek, "İhaleyi erken yaptık. Havadan mücadele için 40 tane uçak ve helikopterimiz var. Bana göre dünyanın en ileri teknolojisini kurduk. Ankara'daki yangın harekat merkezinden herhangi bir yerdeki yangını kontrol edebilecek hatta yangına doğru giden helikopterin hızını Ankara'dan görebilecek bir teknolojiye sahibiz." dedi.

Yangınlara müdahale süresini 45 dakikadan 15 dakika indirdiklerini ifade eden Eroğlu, teşkilat olarak birden çok yangına aynı anda müdahale etme imkanlarının bulunduğunu anlattı.

Eroğlu, bu hafta özellikle Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde havanın çok sıcak ve nemin az olmasının beklendiğini işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu bakımdan çok dikkatli olmamız lazım. Vatandaşlarımızdan çok hassas olmalarını ve herhangi bir durumda hemen ilgili yeri aramalarını rica ediyorum. Bazı hassas bölgelere kamera takip sistemi kurduk. Kameralar 360 derece dönüyor ve herhangi bir duman gördüğü zaman yakındaki yangınla mücadele birimine, şefliğe ve bölgeye haber veriyor. Küçük yangınlarda bölge, büyük yangınlarda genel müdürlük hatta bakan olarak ben müdahale ediyorum. Hazırlıklarımız tam, ona güveniyoruz. İnşallah büyük bir yangın olmaz."

Bakan Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtım Merkezi Fikir Projesi yarışmasıyla ilgili olarak da proje yarışmasını, Çanakkale Savaşı'ndaki muhteşem mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak açısından çok önemli bulduğunu ifade etti.

Konuşmalar sonrasında dereceye giren projelerin sahiplerine ödülleri Bakan Eroğlu tarafından verildi.
Eroğlu'nun açılısını yaptığı sergi 31 Temmuz Cuma gününe kadar gezilebilecek.

BİZE ULAŞIN