Yedi ayda 45 kişi KKKA hastalığından öldü

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı bu yılın ilk 7 ayında 45 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1 Ocak -20 Temmuz 2009 tarihleri arasında KKKA hastalığı tanısı konan 969 vaka tespit edildi. Bu vakaların 45'i ölümle sonuçlandı. 2008 yılında aynı tarihler arasında bin 21 vaka ortaya çıkmış ve 49 kişi hayatını kaybetmişti.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, bakanlığın verilerine göre vaka sayısının az da olsa azalmasının sevindirci olduğunu söyledi. Uyarıların dikkate alındığı taktirde vaka sayısının giderek azalacağını belirten Yıldız, "Bu verilere göre vaka sayısı azalmış ama ölüm oranında bir değişiklik yok. Bu da daha çok vatandaşın vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkarmasından kaynaklanıyor." dedi.

BİLİNÇSİZ İLAÇLAMANIN FAYDASIZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Yıldız, bakanlığın verilerinin bir gerçeği daha ortaya çıkardığını belirterek, yanlış ilaçlamanın kene üzerinde hiçbir etkisinin olmadığının görüldüğünü ifade etti.

Parkların, bahçelerin, mesire yerleri gibi açık alanların bilinçsizce ilaçlanmasının kene sayısını azaltmadığını dile getiren Yıldız şunları kaydetti: "Sağlık Bakanlığı'nın verileri bunu ortaya koyuyor. Ülkemizde son 3 yılda kene sebebiyle açık alanların ilaçlanması furyası başlatıldı. Ne yazık ki bu durum sadece bitki, hayvan, yer altı su kaynakları ve insanları zehirlemekten başka bir işe yaramadı. Öyle ki bilinçsizce ilaçlamalar kene nüfusunun daha da artmasına sebep oldu. Bu gün piyasadaki bazı ilaçlara karşı kene direnç gösteriyor. Bu da keneleri daha güçlü bir hale getiriyor. Kene ile doğru zamanda ve doğru şekilde mücedele edilmesi çok önemli. Ayrıca kene ısırmaların azalması için korunma yöntemlerine riayet edilmesi gerekir."

BİZE ULAŞIN