Giresun afet bölgesi ilan edildi

Giresun'da geçen hafta etkili olan selin ardından dün gece bir kez daha etkili olan yağmur sonrası yaşanan selin yaptığı tahribat gün ışıkları ile beraber ortaya çıktı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Giresun'un afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı.

Giresun'da geçtiğimiz hafta selle beraber çamur yığınları şehrin içine gelirken, bu kez çakıl taşları yolları kapladı. Bazı noktalarda sel kaldırımı sökerek çukurlar oluştururken, Karadeniz Sahil Yolu'nda su birikintileri nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Günün ilk ışıkları ile birlikte esnaf iş yerinde su tahliye çalışmalarına başladı. Diğer yandan Giresun'da aralıklı bir şekilde yağmur devam ediyor. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise çöken evler olduğunu, yolların bozulduğunu ama can kaybını bulunmadığını açıkladı.

* GİRESUN'DA SEL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Geçen haftadan daha ağır bir sel yaşadıklarını aktaran Aksu, "Bu kez şehrin tamamında etkili olan bir sel var. Büyük zarar var. Şu anda bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Yağmurun dinmesi için dua etmekten başka bir şey yok. Bu zararı Giresun Belediyesi'nin imkanları ile aşmamız mümkün değil. Giresun bitmiştir, bunun böyle bilinmesi gerekiyor." diye konuştu. Aksu, ayrıca belediye ekiplerinin hiç uyumadan gece boyunca su tahliyesi çalışması yaptığını belirterek, ''Tüm çevre illerden vidanjör ve motopomp istiyoruz. Artık ihbarlara yetişecek gücümüz kalmadı. 80 yılın en şiddetli yağmurunu yaşıyoruz. Bunun karşısında insan gücünün yapacak bir şeyi yok. Tek sevincimiz can kaybının olmaması.'' dedi.

Karadeniz Sahil Yolu'nun yeniden tartışmaya açılması gerektiğini dile getiren Aksu, "Bu yol sadece koylarımızı denizimizi tahrip etmedi. Bu yol şehirlerimizin önünde set oldu. Yağmur suları denize ulaşamıyor. Karadeniz Sahil Yolu'nun bu yönü ile de ele alınarak bir an önce gereken düzenlemelerin yapılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Şu ana kadar 3 evin çöktüğünü dile getiren Aksu, yağışın devam etmesi sebebiyle kaç ev işyerini su bastığı konusunda bilgi alamadıkları için rakam veremeyeceğini ama binden aşağı olmayacağını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

"İLÇEDEN GEÇEN İKİ DERENİN TAŞMASI SONUCU TÜM MAHALLE VE KÖY YOLLARIMIZ ULAŞIMA KAPANDI''

Giresun'un Yağlıdere İlçesi Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, ilçeden geçen iki derenin taşması sonucu tüm mahalle ve köy yollarının ulaşıma kapandığını bildirdi.

Kırhasanoğlu, dün gece etkili olan sağanak nedeniyle ilçe merkezinden geçen Sagsaağzı ve Oruçbey Deresi'nin taştığını söyledi.

Derelerin taşmasına bağlı olarak gelen rusubatın ilçe merkezindeki tüm mahalle yolları ile köylere ulaşımı sağlayan yolları kapadığını belirten Kırhasanoğlu, ''Belediye ekiplerimiz, dün geceden itibaren 4 iş makinesiyle birlikte aralıksız olarak mahalle ve köy yollarını yeniden ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

Kırhasanoğlu, ilçe merkezindeki birçok ev ve iş yerinin de su baskınına uğradığını, hasar tespiti için ekiplerin çalışmalara başladığını kaydetti.

GECE ETKİLİ OLAN YAĞIŞ NEDENİYLE BAZI MAHALLELERE ELEKTRİK VE SU VERİLEMİYOR

Giresun'da gece etkili olan yağış nedeniyle bazı mahallelere elektrik ve su verilemiyor.

Belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre, Aksu, Küçükgüre ve Büyükgüre derelerinin taşması sonucu, sel baskınına uğrayan ev ve işyerlerindeki tahliye çalışmaları sürdürülüyor. Bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla ev ve işyerlerindeki suları boşaltmaya çalışıyor.

Fevzi Çakmak Mahallesi Deniz Sokak'taki bir binanın girişinde evi bulunan Ali Fatsa, gece etkili olan sağanak nedeniyle evine ulaşmakta güçlük geçtiğini, evine döndüğü zaman ise su baskına uğradığını gördüğünü söyledi.

Fatsa, eşi ve üç çocuğunun su baskınından kaçmak için üst kata çıktıklarını belirterek, ''Eşim ve çocuklarım su baskınından zarar görmeden kurtuldu, ancak evimiz kullanılmaz hale geldi'' dedi.

Aynı sokakta yaşayan İsmail Tiryaki ise giriş katta bulunan evini su bastığını ifade ederek, ''Evin içindeki su 1 metre 30 santime kadar ulaştı. Suyu komşularımın yardımıyla boşalttım ama evin içi çamur dolu. Eşyalarımızın tamamı kullanılamaz durumda'' diye konuştu.

BAZI MAHALLELERE ELEKTRİK VE SU VERİLEMİYOR

Kentteki sel nedeniyle alt yapının hasar görmesi sonucu bazı mahallelere elektrik, buna bağlı olarak da su verilemiyor. Bu arada, Dereli ilçesi ile merkeze bağlı Çaldağı beldesine, yollardaki tahribat nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Ayrıca, Keşap-Armelit köyü yolu, beton köprünün yıkılması nedeniyle trafiğe kapalı bulunuyor.

''KARA YOLUNUN ÖNÜNE SET ÇEKTİĞİ ŞEHİR, YAĞIŞLAR SONUCU GELEN SUYUN TAHLİYESİNE ENGEL OLUNCA YERLEŞİM MERKEZLERİNİ SU BASTI''

TMMOB Mimarlar Odası Giresun Şube Başkanı Serdar Demirkan, Giresun'da sahil yolu yapımı sırasında kara yolunun önüne set çekildiğini, bu nedenle su baskınının meydana geldiğini iddia etti.

Demirkan, yaptığı yazılı açıklamada, Giresun'daki sel baskınının bir doğal afet olmaktan çıktığını, yanlış tasarım kararlarıyla desteklenmiş bir yapay afete dönüştüğünü savundu. Sorunun temelinde, her kent için aynı planlama yöntemlerini uygulamaya çalışan bilinçsiz yaklaşımların bulunduğunu ileri süren Demirkan, şöyle dedi:

''Bu kararlar, gerek kent büyüklüğüne, gerekse kentin doğal yapısına uygun olarak alınmalıdır. Planlama ve uygulama süreci, pek çok kurum ve kuruluşun görüşleri alınarak gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Burada her ne kadar planın müellifi onu hazırlayan plancı kurum gibi görünse de planı kentin asıl sahibi ve temsilcisi olan kişi kurumlar adına hazırlamaktadır. Geçmişe dönüp baktığımızda yolu planlayan kurum planlama ve uygulama aşamasında, bu planın asıl sahibi olan yerel idare ve görüş bildiren sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının görüşlerini dikkate almış mıdır? Sahil yolunun hem Giresun'un doğal yapısına uygun olmadığı hem de şehrin denizle olan ilişkisini koparacağı konusunda pek çok görüş beyan edilmiş, fakat bu görüşler sonucu değiştirmemiştir.''

Demirkan, yolu yapanların Karadeniz'deki kentsel büyüme oranının yüzde 40-45 arasında değiştiğini, yollar yapılırken su debisinin menfez kalınlıklarının hesaplanması gerektiğini vurguladı. Hızla bastıran yağışın, hesaplanamayan debi menfezlerin kaldırabileceği kapasiteyi aştığını ifade eden Demirkan, şunları kaydetti:

''Karadeniz'deki yağış biçiminin çok ani ve hızlı bir biçimde ortaya çıktığı, en azından 'su akar yatağını bulur' atasözü dikkate alınmalıydı. Sonuç ise hiçbir şey söylemeyi gerektirmeyecek şekilde aşikar. Su aktı ve yolunu buldu. Hızla bastıran yağış, hesaplanamayan debi menfezlerin kaldırabileceği kapasiteyi aştı. Kara yolunun önüne set çektiği şehir, yağışlar sonucu gelen suyun tahliyesine engel olunca yerleşim merkezlerini su bastı. Sahile yakın dağlar sebebiyle yerleşimin kısıtlı bir alanda konuşlandığı Karadeniz kentleri, bu riskleri her daim taşımaktadır.''

''Artık yol, kentteki sosyal yaşamı yok eden yol olmaktan çıktı, insanları maddi ve manevi her türlü zarara uğratan bir yola dönüştü'' diyen Mimarlar Odası Giresun Şube Başkanı Serdar Demirkan, şöyle devam etti:

''Artık bu yolun yanlış uygulanmış bir yol olduğu ortadadır. Bu nedenle yolun durumu gözden geçirilmeli. 'Yapalım bitsin' olarak ortaya konan ve Karadeniz halkına bir lütuf olarak dikte edilen yol olmaktan çıkarılmalı. Uzmanlar tarafından desteklenerek oluşturulmuş Karadeniz bölgesinin doğasına ve halkın yaşam pratiğine uygun bir proje sunulmalıdır.''

METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ ÇAĞLAR: GİRESUN'A SON 24 SAATTE REKOR DÜZEYDE YAĞIŞ DÜŞTÜ

Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki yağışların akşam saatlerine kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Hopa, Kars, Ardahan ile Erzurum'un kuzey ve doğu ilçelerindeki gökgürültülü sağanak yağışın akşam saat 18.00'e kadar etkisini sürdürmesinin beklendiği bildirildi.

GİRESUN'A REKOR YAĞIŞ

Giresun'da, Temmuz ayı bazında son 24 saatlik yağış değerleri rekor düzeyde gerçekleşti.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, 24 saatlik periyot dikkati alındığında, kentte metrekareye 20 Temmuz'da 135, dün ise 157,2 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Çağlar, bölgede ''sıradışı'' olarak nitelendirilen bu tür yağışların en son metrekareye 128 kilogram ile 1981 yılında ölçüldüğünü söyledi.

Bölgede Pazar gününe kadar aralıklarla sürmesi beklenen yağışların etkisini azaltacağının tahmin edildiğini belirten Çağlar, buna karşın vatandaşların ani sel, su baskını, heyelan gibi olaylara karşı tedbirli olmalarını istedi.

KIZILAY BÖLGEYE EK GIDA VE YARDIM MALZEMESİ İLE 24 UZMAN AFET MÜDAHALE PERSONELİ GÖNDERDİ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Giresun'a ek gıda ve yardım malzemesi ile 24 uzman afet müdahale personeli gönderildiğini bildirdi. Küçükali, yaptığı yazılı açıklamada, Giresun'da yağışlar nedeniyle su baskınları yaşandığını, çok sayıda ev ve iş yerinin sular altında kaldığını anımsattı.

Kızılayın acil olarak bölgeye 9 uzman personel ve 4 araç ile 250 battaniye, 72 mutfak seti, 112 hijyen seti, 340 şişe su, 100 su bidonu, 112 gıda kolisi ve 100 yatak gönderdiğini kaydeden Küçükali, yağışların devam etmesi üzerine ek olarak bölgeye 24 uzman personel ve insani yardım malzemesi gönderildiğini ifade etti.

Artvin'de görevli 5 uzman afet müdahale personelinin de Giresun'a kaydırıldığını belirten Küçükali, Afet Operasyon Merkezi'nden 500 gıda kolisi, 500 mutfak seti, 5 bin battaniye, 2 bin 500 yatak ve çok sayıda şişe içme suyu ile bunları afetzedelere ulaştıracak 19 uzman afet müdahale personelinin Giresun'a gönderildiğini bildirdi.

Türk Kızılayının bölge şubelerinin de Giresun'a ek yardım malzemesi iletebilmek için çalışma başlattığını ifade eden Küçükali, şiddetli yağışlardan etkilenen bölgelere, ihtiyaç duyulması halinde ek personel ve yardım malzemesinin ulaştırılabilmesi için gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.

İSTANBUL'DAKİ CHP'Lİ BELEDİYELER GİRESUN'A YARDIM GÖNDERİYOR

İstanbul'daki CHP'li belediyeler, su taşkınları nedeniyle altyapısı zarar gören Giresun'a yardım gönderiyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'daki CHP'li belediyeler bir haftada üst üste yaşanan 2 sel felaketi nedeniyle altyapı sistemi zarar gören Giresun Belediyesine destek olma kararı aldı. Bu amaçla CHP İstanbul İl Başkanlığı koordinasyonunda hareket eden CHP'li belediyeler, Giresun Belediyesine başta teknik destek olmak üzere altyapı, temizlik ve afete hazırlık konularında yardım edecek.

Açıklamada, ilk etapta CHP'li Sarıyer, Bakırköy, Beşiktaş ve Kadıköy belediyelerinden Giresun'a vidanjör, teknik eleman ve su boşaltma pompaları yollandığı dile getirildi. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de yaptığı açıklamada, araçların bir kısmının bu gece, diğerlerinin ise yarın sabah saatlerinde yola çıkacağını belirterek, şunları kaydetti:

''12 belediyemiz de bu konuda elinden geleni yapacak. Sadece Adalar belediyemizin yeterli araç ve gereci yok. 11 belediye başkanımız da Giresun halkının yanında olduğunu gösterecek. Başkanlarımızla görüşmelerimiz sürüyor. 11 belediyeden yola çıkacak araçları koordine ediyoruz.''

RİZE-ERZURUM KARAYOLU ULAŞIMA KAPATILDI

Rize-Erzurum karayolu yağış ve heyelan nedeniyle tedbir amacıyla ulaşıma kapatıldı.

Yağmur sonrası Cumhuriyet ve Atatürk caddeleri sular altında kalırken, oluşan göletler nedeniyle sabah işlerine gitmek isteyen vatandaşlar zorlandı. Araçların güçlükle hareket ettiği caddelerde çevrede bulunan iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. Rize merkezde ise içme suyunun kesildiği ve elektrik verilemediği öğrenildi.

Rize Valisi Zekeriya Şarbak, kentte dere taşkınlarına neden olan yağışın gündüz etkili olması nedeniyle tehlikeyi fark eden vatandaşların riskli bölgeleri terk ettiğini, şu ana kadar can kaybı olmadığını söyledi.

Vali Şarbak, bölgede etkili olan sağanak yağmur nedeniyle birçok yerden toprak kayması ihbarı aldıklarını belirterek, "Rize-İkizdere karayolu, derelerin yola toprak taşıması sonucu kullanılamaz durumda. Ambarlık ve Karasu köyleri bölgesinde aşırı yağış nedeniyle birçok ev ve iş yerinde maddi hasar oluştu. Şu ana kadar can kaybımız yok. Ekiplerimiz yoğun çalışıyor.'' dedi. İkizdere Kaymakamı Emre Çınar da ilçede aniden başlayan etkili yağış sonrasında İkizdere Deresi'nde su seviyesinin yükseldiğini söyledi.

Su seviyesinin yükselmesi ve bazı mevkilerde toprak kayması sonucu Rize-Erzurum karayolunda 5 ayrı noktada ulaşımın kesildiğini ifade eden Çınar, ''Bazı yerlerde toprak kayması, bazı yerlerde de derenin yükselerek köprü üzerinden taşması sonucu yolda ulaşım aksadı. Aksamaları göz önünde bulundurarak yolu tedbir amaçlı ulaşıma kapattık.'' diye konuştu.

GİRESUN-DERELİ YOLU KAPANDI

Giresun'da etkili olan yağış sebebiyle Duroğlu Beldesi'nde Aksu Nehri'nin yan kollarının taşması sonucu Giresun-Dereli yolu kapandı. Yol üzerinde büyük tonajlı araçların geçişlerine izin verilmiyor.

Güzergâhtaki çok sayıdaki ev selden etkilendi. Rasim Aydın'ın aracı sel sularının getirdiği çakılların altında kaldı. Evinin etrafında toprak kayması olan Aydın'ın küçükbaş hayvanları telef oldu.

Aydın, "Birden bire oldu, onları kurtaramadık. Tam eve gelse bekli kendimizi de kurtaramazdık. Çok kuvvetli geldi su." diye konuştu. Bu arada Duroğlu-Giresun arasındaki pek çok evin zemin katlarını su basarken, Aksu Nehri'nin taşma ihtimali bulunduğu belirtildi.

7 KİŞİ SON ANDA HEYELANDAN KURTULDU

Giresun'da dün geceden beri devam eden yağmur toprak kaymalarına neden oluyor. Giresun-Dereli yolu üzerinde Selime-Mehmet Devrim çiftinin evi sabah toprak kaymasının etkisinde kaldı. Ailenin çocukları ve misafirleriyle birlikte evde bulunan 7 kişiyi Mehmet Devrim'in dikkati kurtardı.

Mehmet Devrim, zelzele gibi bir ses duyduğunu, o sırada evde kim varsa dışarıya çıkarttığını söyledi.
Mehmet Devrim, 30 yılda biriktirdiklerinin bir anda kaybolduğunu dile getirdi. Selime Devrim ise, eşi kendilerini uyandırmasa çamura kapılıp gideceklerini belirterek, "Ben başımı nereye sokacağım?" diye gözyaşı döktü.

Astım hastası olduğunu, eşinin kazandığını kendisinin tedavisi için harcadığını anlatan Devrim, "Biz şimdi ne yapacağız? Dişimizden tırnağımızdan artırdığımız gitti. Bu evin üst kısımları borç ile yapılmıştı." diye konuştu.

Ercan Devrim de, "Gök gürültüsü ile birlikte şimşek çaktı. Peşinden toprak kayması oldu. Hemen kardeşlerimi dışarı çıkardım ama dışarıda elektrik direkleri üzerimize yıkıldı. Az daha ölüyorduk ama şükür ki hepimiz kurtulduk." şeklinde konuştu.

Selime-Mehmet Devrim çiftinin evinin hemen üzerindeki fındık bahçesinden gelen tonlarca ağırlıktaki toprak iki evin arısından geçtikten sonra Giresun-Dereli karayoluna indi. Yolu kısmen kapatan toprak, Selime-Mehmet Devrim çiftinin evini yıkmadı ancak odaların içine girip temelini sarsarak evi kullanılamayacak hale getirdi.

RİZE'DE YAĞIŞ SONRASI OLUŞAN HEYELANLAR NEDENİYLE 36 KÖYE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Rize Valisi Zekeriya Şarbak, kentte etkili olan yağış sonrası meydana gelen heyelanlar nedeniyle 36 köye ulaşım sağlanamadığını bildirdi.

Şarbak, dün akşam başlayan ve gece boyunca aralıklarla devam eden yağışın etkili olduğu kent merkezi, Kalkandere, İkizdere, Güneysu, Fındıklı ilçeleri ile merkeze bağlı Çaykent beldesi ve civarında incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Her bölgede ilgili belediyeler ve sivil savunma ekipleri ile koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Vali Şarbak, ''Yağış sonrası oluşan heyelanlar nedeniyle 36 köye ulaşım verilemiyor. Bazı köylerimize ise hatların hasar görmesi nedeniyle su verilemiyor. Elektrik verilemeyen köylerimiz için ise ilgili şirket yöneticileri çalışmalarını yürütüyor'' dedi. İyidere-İkizdere kara yolundaki çalışmanın devam ettiğini ifade eden Şarbak, şunları söyledi:

''Yolda meydana gelen heyelanlar ve bir bölgede yaklaşık 100 metrelik kopma nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. İkizdere ve civar köylere ulaşımı, eski yoldan kontrollü olarak sağlıyoruz. Kara yolları ekiplerimiz, derenin akıntısının devam etmesi nedeniyle henüz çalışma başlatmadı. Gerekli kontrol ve güvenlik sağlandıktan sonra çalışmaya başlanacak'' diye konuştu.

ZONGULDAK'TAKİ SEL NEDENİYLE 12 MİLYON 183 BİN LİRALIK HASAR MEYDANA GELDİ

Zonguldak'ın Çaycuma ve Gökçebey ilçesi ile bazı beldelerde yaşanan selde, 12 milyon 183 bin 513 TL'lik hasar meydana geldiği bildirildi.

Bayındırlık ve İskan Müdür Vekili Mithat Bahadır, gazetecilere yaptığı açıklamada, 12-18 Temmuzdaki aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını afeti nedeniyle müdürlüklerinin yanı sıra kaymakamlıklar, İl Tarım Müdürlüğü, İl Özel İdare Müdürlüğü ve belediyelerce hasar tespitinin yapıldığını söyledi.

Çaycuma ve Gökçebey ilçesi ile Hacımusa, Karapınar ve Çatalağzı beldesinde 148 konut ve 320 iş yeri zarar gördüğünden olumsuz şartların giderilmesi için, bakanlıklarından 140 bin 400 lira ödenek talebinde bulunduklarını anlatan Bahadır, şöyle konuştu:

''Yapılan çalışmalarda Karapınar beldesi ile bağlı köylerde 72 ev ve 106 iş yeri, Gökçebey ilçesi, Hacımusa beldesi ve köylerinde 74 ev, 213 iş yeri ile Çatalağzı'nda 2 ev ve 1 iş yerinde hasar tespit edildi. Ayrıca, Gökçebey Kaymakamlığı, PTT binası ile 2 cami, 1 banka ve 3 ilköğretim okulu ile 1 cami su baskınına maruz kaldı. Söz konusu bölgelerde 13 araç da zarar gördü. Selde toplam hasar 12 milyon 183 bin 513 lira olarak belirlendi.''

Bahadır, belediyeler ve alt yapılarında meydana gelen hasarın tespit çalışmalarının, İller Bankası ve Karayolları teknik ekiplerince sürdürüldüğünü kaydetti.

TARIM ALANLARINDAKİ ZARAR

İl Tarım Müdürü Yusuf Akın da ilk belirlemelere göre Çaycuma genelinde 113 çiftçiye ait 1070 dekar alanın hasar gördüğünü söyledi.

Zararın 200 bin lira civarında olduğunu belirten Akın, Çaycuma'da afette 67 adet tavuğun telef olduğunu belirterek, ''Gökçebey ilçesinde de 11 köy ve mahallede 195 çiftçinin üretim yaptığı 205 dekar alan zarar gördü. Ayrıca, 35 koyun ve 1500 kanatlı telef oldu'' dedi.

BİZE ULAŞIN