Kocaeli'de domuz gribi şüphesi

Kocaeli'de bir kişi, domuz gribi şüphesiyle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Fransa'dan geldiği öğrenilen 35-40 yaşlarındaki erkek Türk hasta, yüksek ateş şikayetiyle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Hasta, ilk muayenesinin ardından domuz gribi şüphesiyle enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alındı.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ertunga Öney, hastadan kan örnekleri alarak tahlil için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gönderildiğini, sonucu yarın öğleden sonra alacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığının yaptığı hassas bir çalışma olduğunu ifade eden Öney, bu kapsamda yurt dışından gelen, yüksek ateşi olan hastaların her ihtimale karşı kontrol altına alındığını anımsattı. Bu nedenle hassasiyet gösterdiklerini bildiren Öney, şöyle konuştu:

''Gerekli tedbirleri aldık, kan numunesi alındı. İstanbul Üniversitesine gönderdik. Yarın öğleden sonra sonuçları çıkacak. Herhangi bir sıkıntı yaratan durum, 'domuz gribi' tanısı yok. Önlem açısından yapılması gerekenleri yaptık. Hastanın, enfeksiyon hastalıkları servisine sabaha karşı yatışı yapıldı. Tüm prosedürler uygulanıyor, genel durumu iyi. Yüksek ateşi olan, yurt dışından gelen bir hasta. Genel durumu iyi, panik yapacak, insanları tedirgin edecek bir durum söz konusu değil.''

Bu tür şikayetlerin mevsimsel olma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret eden Öney, ''Grip, üşütme gibi hastalıklar olma olasılığı yüksek, domuz gribi olasılığı yüzde 1'den az bir ihtimaldir. Domuz gribi çıksa bile önemli olan öncelikle bulaşmasını engellemektir, bunun için de gerekli önlemleri aldık'' dedi.

BİZE ULAŞIN