Meradaki ot koyunları telef etti

Bitlis'in Ahlat ilçesi Kınalıkoç köyünde, meradaki yoncadan yedikten sonra zehirlenen 50 koyun telef oldu.

Kınalıkoç köyünde sabahın erken saatlerinde 600 küçükbaş hayvan, yonca tarlasına girdi. Meradaki yoncadan yiyen koyunlardan 50'si telef oldu.

Kınalıkoç köyü çobanlık yapan Şehmuz Aşkara (29), sabahın erken saatlerinde sürünün yonca tarlasına girdiğini, sürüyü tarladan çıkarıncaya kadar birçok koyunun telef olduğunu belirtti.

Cep telefonu ile köylüye haber verdiğini anlatan Aşkara, ''Köylü minibüs ve traktörlerle olay yerine geldi. Onlar gelinceye kadar ben önce sürüyü yonca tarlasından çıkardım. Ardından kurtarılamayacak durumda olan koyunları kestim. Çok üzgünüm. Bir çobanın başına gelebilecek en talihsiz olayı yaşadım. 9 yaşından bu yana çobanlık yapıyorum. Böyle bir şeye ilk kez şahit oldum. Şimdi köylüye bunların parasını ödemek zorundayım. Ne yapacağımı şaşırdım'' dedi.

Veteriner Orkan Görgen ise, özellikle yem bitkilerinden olan taze yonca yiyen hayvanların telef olabileceğini söyledi.

Görgen, ''Otlaklardaki bazı bitkilerde bulunan gazlı yapı, midede çözüldükten sonra aşırı miktarda metan gazı oluşturur. Bu, hayvanlarda birtakım şişkinliklere neden oluyor. Ölüm bu şişkinlikten değil, akciğerlere gelen aşırı basınçtan kaynaklanmakta. Çünkü bu tür vakalarda şişkinlik mideye aşırı basınç yaparak solunum yetmezliğine neden oluyor ve sonuçta hayvan telefleri yaşanıyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN